SVÉDPADLÓ Az angolszász piacot célozza meg beruházásával a parkettagyár
GYÖNGYÖS – Nem volt könnyű évünk tavaly, elég csak az időjárás és a gyapjaslepke okozta károkra utalnom, meg az általános faipari recesszióra. Ennek ellenére 200 millió forintos beruházással állítottuk üzembe az új gépsort a gyöngyösi parkettagyárban, szigorúan szem előtt tartva a megtérülést.
S hogy erre minden esély megvan, azt az alapos számítások mellett az is alátámasztja: az ÁPV Rt. 160 millió forintos tőkeemeléssel járult hozzá a beruházáshoz – mondta Pallagi László, az Egererdő Rt. vezérigazgatója a társaság parkettagyárában rendezett avatási ünnepségen. A Mátra Parkettagyár az új, csúcstechnológiát képviselő gépsornak köszönhetően már az úgynevezett svédpadló gyártására is képes, s e terméknek – ami a csaphornyos parketta és a hajópadló előnyeit ötvözi – igen nagy a keletje a világpiacon.
– Nehéz változások jellemzik a szakmát. Az erdők gazdasági hasznosítása csökken, miközben a kétségkívül drága közjóléti és természetvédelmi feladatok gyarapodnak, s ezek költségét is maguknak kell kigazdálkodniuk az erdőgazdaságoknak – fűzte tovább a gondolatsort Koleszár István, az ÁPV Rt. erdészeti portfoliójának ügyvezető igazgatója. Mint hangsúlyozta: bár fát rönkben eladni nyilván kevésbé kockázatos, a fentiek miatt elengedhetetlen a fafeldolgozás fejlesztése, a minél nagyobb „hozzáadott érték” elérése, s így az eredményesség javítása. Ezt felismerve a 19 erdőgazdaságnál mintegy 4 milliárd forintos tőkeemelést hajtottak végre, s ezek mind – a gyöngyösihez hasonlóan – megtérülő beruházások elvégzését szolgálják. Arról is szólt: idén „új fejezet kezdődik” az erdőgazdálkodásban, az említett közjóléti feladatok ellátása érdekében immár nem megtérülő beruházásokba is invesztálnak. Ennek jegyében született döntés a mátrai kisvasúthálózat fejlesztéséről, melyre hároméves ütemezésben 480 millió forint áll immár rendelkezésre.
A bejelentést az ünnepségen jelen lévő dr. Magda Sándor örömmel nyugtázta, mondván: sikerrel járt a lobbi a mátrai kisvasút érdekében. A fejlesztés nyomán – miközben a károlytárói bányaterület rekonstrukciója is befejeződik – egy minden szempontból tiszta és vonzó, színvonalas szolgáltatásokat kínáló Mátra alakul ki, ami a térség további fejlődésének egyik legfontosabb alapja lesz.
Suha
Sok vagy kevés?
Ez a 200 millió forint kevés ahhoz, hogy alapjaiban „felforgassa” a gyár működését. Ahhoz viszont sok, hogy ne jól fektessük be. A svédpadló-projekt az elkövetkező évekre alapvetően meghatározza a 35 éves gyár működését, talpon maradását – fejtette ki Pallagi László.