Felesleg helyett energiát (Heves Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. február 14.
BIOMASSZA „Végtelen”, megújuló készletek, függés nélkül
GYÖNGYÖS A mezőgazdaság szerkezetátalakítása, az ország energiaimport-függésének csökkentése, a gabonafelesleg levezetése és a környezetvédelmi vállalások teljesítése „találkozik” abban a bioenergetikai innovációs programban, amelyet tegnap jelentettek be a Károly Róbert Főiskolán. Az 1,6 milliárd forintos projekt első lépése egy bioenergetikai innovációs központ létrehozása, amire a gyöngyösi főiskola, a Károly Róbert Kht., valamint több gazdasági társaság – köztük a Mátrai Erőmű Rt., az Egererdő Rt. – egy tíztagú konzorciumot alakított.

Ennek feladata az 1,3 milliárd forintos pályázati támogatás és 320 millió forint saját erő felhasználásával megalakítani és négy éven belül üzletileg önfenntartóvá erősíteni a bioenergetikai centrumot.
A szerződések átadásán Gráf József földművelésügyi miniszter kijelentette: az energiacélú növénytermesztésre 700–800 ezer hektárnyi olyan terület „állítható át”, amelyen ma nem eredményes a gabonatermesztés.
Az agrártárca vezetője úgy vélte: „biomasszában az egyik legjobban ellátott ország vagyunk” a térségben, így különösen kézenfekvő a bioenergetikai ágazat fejlesztése, s ennek felgyorsításához célszerű államilag is támogatott, koncentrált és összehangolt lépéseket tenni.
Magyar Bálint oktatási miniszter arról beszélt: fontos, hogy a felsőoktatásban, a kutatásfejlesztésben felhalmozódott szellemi erőforrások minél szélesebb körben és minél hatékonyabban szolgálják az ország érdekeit.
– Úgy tanultam általános iskolásként, hogy a gőzgép hatásfoka 8 százalék körüli, s ehhez képest kiemelkedően jónak számított a dízelmozdony 30 százalékos hatásfoka – szemléltette mondandója lényegét a tárca vezetője, utalva a szellemi erőforrások széles körű hasznosulásának fontosságára. Mint megjegyezte, a mezőgazdaság szempontjából is fontos a bioenergetika területe, hiszen „egy-két év túltermelési válságán túl lehet lenni valahogyan, de nem ez a megoldás”. Az energiacélú növénytermesztés hosszú távra ad biztos piaci lehetőséget a gazdáknak.
Ezt a gondolatot fűzte tovább dr. Magda Sándor országgyűlési képviselő, a házigazda főiskola rektora is, kitérve arra: ha új munkahelyeket – legalábbis első lépésben – nem is teremt a területek energetikai hasznosítása, a biztos piac, a kiszámítható (energia)növénytermesztés révén sok ezer gazdának nyújthat biztonságot, ami egyfajta munkahely-megőrző, -megtartó lehetőséget jelent.
– A főiskola a térségben elkészíti azt a területhasznosítási térképet, amely alapján kimutatható lesz, hogy mely földeken érdemes inkább energianövényeket termeszteni – ismertette a rektor. Hozzátette: a Mátrai Erőművel már több éve dolgoznak az energiaültetvények kínálta lehetőségek kiaknázásán, több teszt-területet is kialakítottak. Szerinte négypárti egyetértés mutatkozik, hogy a bioenergetika, a biomassza-hasznosítás kiemelt területként kezelendő.

Nincs elzárható csap
Miként elhangzott, a globálisan is kimerülő fosszilis energiahordozókkal szemben a biomassza nagy előnye az is, hogy ez megújuló energiaforrás, amit magunknak állítunk elő.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.