Beoltják azokat az alkalmazottakat, akik a tenyészetekben közvetlenül érintkeznek a szárnyasokkal
A tárcavezető az állami és a regionális állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági felügyeletek vezetőivel, valamint a baromfitenyészetek képviselőivel tárgyalt a vírus hazai felbukkanását követő teendőkről. Novemberig be kell oltani az összes olyan alkalmazottat, akik a tenyészetekben közvetlenül érintkeznek a szárnyasokkal. A minisztérium ingyenes vonalat hozott létre, a 0800 127 127-es számon lehet bejelenteni az elhullott szárnyasokat.
„Mostantól a regionális állategészségügyi felügyeletek feladata, hogy a mintát eljuttassák a zólyomi laboratóriumba. Néhányszor előfordult, hogy a folyóból vagy a faágakról a tűzoltók segítségével hoztuk ki ez elhullott madarakat, ezért a belügyminiszterrel tárgyalni fogok a tűzoltókkal való együttműködésről” – mondta a miniszter.
Valamennyi baromfitenyésztő köteles saját költségén olyan higiéniai és védelmi intézkedéseket tenni, hogy megakadályozza az állomány érintkezését a vadon élő szárnyasokkal. Ha fertőzés ütné fel a fejét, az állam megtéríti a szárnyasok elpusztítása miatt keletkező kárt. A nyitott, nem regisztrált fácántenyészeteken február 21-ig, a regisztrált fácánosokban február végéig engedélyezett a kilövés – az utóbbiaknál kerítéssel kell védeni a szárnyasokat a vadon élő madaraktól. Mivel Európában eddig minden H5N1-es vírussal fertőzött madár vadon élő szárnyas volt, Szlovákiában is elsősorban ezek tetemét vizsgálják. A zólyomi speciális laboratóriumban jelenleg 182 minta van, százat már elemeztek, egyik sem fertőzött. Az Európai Unió Szlovákia számára erre az évre öszszesen 2060 laborvizsgálatot rendelt el – hatvanat a vadon élő szárnyasoknál, kétezret a baromfitenyészetekben. Az öt lépésből álló vizsgálat költsége 1-től 30 euróig terjedhet, kb. 28 ezer euróra lesz szükség, ennek felét már megkaptuk az EU-tól. Simon Zsolt agrárminiszter szerint a többmilliós baromfiállomány beoltása lehetetlen, másrészt még regisztrált oltóanyag sincs. Ha valamelyik állam elrendelné a baromfiállomány tömeges beoltását, mi azonnal betiltjuk onnan a baromfihús behozatalát – még akkor is, ha EU-tagról lesz szó.
Duna mente, Vág mente, Bodrogköz
Jozef Bíre¹, az Állami Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet igazgatója szerint Szlovákia területének 5 százaléka számít kockázati zónának, elsősorban a Duna mente, Vág mente és a Kelet-szlovákiai-síkság. „Itt is a szabad ég alatti baromfitenyészetekre kell leginkább figyelni, például a lúd- és kacsatenyészetekben minden eladás előtt vérmintákat veszünk. A legfontosabb, hogy megakadályozzuk a vírus házi tenyészetekbe és onnan az emberre való terjedését, szükség esetén oltóanyagot és védőruhát is tudunk biztosítani. De nem akarunk pánikot, nem is rendeltük el az állományok megelőző oltását” – mondta Bíre¹.
VRABEC MÁRIA