Pestises vadak – karantén Nógrádban (Nógrád Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. február 16.
Ipolytarnóc
Az ipolytarnóci határszakaszhoz közel, a szlovák oldalon négy elhullott, sertéspestissel fertőzött vaddisznót találtak az elmúlt napokban. A vírus a házi- sertéseket is megbetegítheti, ezért az állategészségügyi hatóság óvintézkedéseket vezetett be, ezek az érintett vadásztársaságokra is vonatkoznak.

Dr. Csábi Mihály megyei főállatorvos, a Nógrád Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás igazgatója úgy tájékoztatott: a Szlovák Köztársaság Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrzési Hivatala írásban értesítette az országos főállatorvost, hogy a Szlovák Köztársaság losonci kerületében, Kalonda, Vilke és Tőrincs körzetében vaddisznókban klasszikus sertéspestist állapítottak meg. A megbetegedések határunkhoz közeli területeken fordultak elő.
Az igazgató felhívta a figyelmet az óvintézkedésekre: a kór továbbterjedésének megelőzése érdekében a vonatkozó európai közösségi irányelvnek és a hatályos magyar jogszabályoknak megfelelően a Salgótarjáni Állategészségügyi Kerületi Hivatal főállatorvosa Nógrádszakál, Lit-ke, Ipolytarnóc, Egyházasgerge, Mihálygerge, Karancsberény és Karancskeszi települések közigazgatási területeire megfigyelési zóna létesítését rendelte el. A sertéspestis vírusa ugyanis a házisertéseket is megbetegíti, s a kór gyógyíthatatlan.
A felsorolt községek sertésállományait megvizsgálják és zárlat alá helyezik. Tilos élő sertést, sertések nyers termékét ki- és beszállítani, eladni, fertőzés terjesztésére alkalmas eszközöket, vagy például takarmányt, almot kivinni. Magánfogyasztásra sertést levágni csak előzetes, kedvező eredményű állatorvosi vizsgálat után lehet. A beteggyanús eseteket azonnal jelenteni kell az állatorvosnak.
Külön rendelkezés kötelezi a megfigyelési zóna területén működő vadásztársaságokat arra, hogy tilos társas és egyéni vaddisznóvadászatokat tartani. Fokozott figyelemmel kell kísérni a vaddisznók egészségi állapotát, a feltehetően beteg, vagy elhullott állatokat ellenőrizni kell. Valamennyi kilőtt és beteggyanús egyedből vizsgálati mintákat vesznek, ezeket és az elejtett vagy elpusztult disznókat vizsgálatra küldik az Országos Állategészségügyi Intézetbe.
Az erre alkalmatlan tetemeket a helyszínen kell ártalmatlanítani elégetéssel, vagy elföldeléssel. A turistáktól kérik, hogy ha elhullott vaddisznót találnak, arról értesítsék a vadőrt vagy a hatósági állatorvost.

Mihalik Júlia

Elhullott hattyút vizsgálnak
Információnk szerint tegnap elhullott hattyút találtak Õrhalomnál, az Ipoly partján. A hírt dr. Csábi Mihály megerősítette, s kérdésünkre elmondta, hogy az állatot az Országos Állategészségügyi Intézetbe küldték, hogy megállapítsák, madárinfluenza okozta-e a vesztét. Mivel a madár feje hiányzott, az is elképzelhető, hogy róka fogta meg. A szlovák oldalon is vizsgálnak egy legyengült, de élő hattyút.
Dr. Csábi Mihály a madárinfluenzával kapcsolatban fokozott figyelmet kér a lakosoktól. Ezt az indokolja, hogy egyre több és hozzánk közel eső, illetve szomszédos országban fordul elő a megbetegedés. Tekintettel a betegség rendkívül nagy köz- és állategészségügyi jelentőségére, azt kérik, hogy minden, a betegségre, vagy annak gyanújára való jelet, esetet jelezzék a területileg illetékes állatorvosnak. Elérhetőség hiányában a közérdekű állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági bejelentésekhez hívják a 32/520-800, illetve 06-30/241-2949 telefonszámokat.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.