Simon Zsolt szlovák földművelési miniszter tegnapi sajtóértekezletén óva intett mindenkit a „tyúkólturizmustól” .Simon Zsolt szerint Szlovákia felkészült a H5N1-re. A veszélyes vírustörzs jelenlétét a zólyomi laboratórium mutatta ki, az eredményt még az angol kutatóknak is meg kell erősíteniük. Londonból akár már ma érkezhet válasz, de inkább csak jövő héten valószínű.
A földművelési miniszter szerint pánikra nincs ok. Az, hogy bebizonyosodott, nálunk is a madárkór legveszélyesebb fajtája jelent meg, a gyakorlatban lényegében semmi újat nem jelent. Ugyanis már akkor, amikor felmerült a gyanú, hogy a H5N1-es törzsről van szó, azonnal a legszigorúbb intézkedéseket foganatosították, ezek továbbra is érvényesek. A rendőrök továbbra is ellenőrzik a veszélyeztetett övezetet, a helyi válságstábok készenlétben állnak. Az Állami Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ipari Felügyelet munkatársai az elmúlt napokban a bősi és a pozsonyi 10 kilométeres karanténzónában már összeszámlálták a szárnyasokat: az inkriminált helyeken 2164 tenyészet van, s csaknem 38 ezer szárnyast tartanak – beleértve a háztáji baromfit, az egzotikus madarakat, papagájokat és a galambokat is. A tárcavezető óva intett a „tyúkólturizmustól”. Többször hangsúlyozta: csak az menjen a háztáji baromfi közelébe, akinek muszáj, s a saját biztonsága érdekében mindenki tartsa be a közzétett óvintézkedéseket! A regionális szakhatóság által kiadott általános érvényű rendeletek törvényerejűek. A baromfit semmiképpen se hagyja senki szabadon! Akinek a tyúkjai nem lesznek bezárva, attól a közbiztonság veszélyeztetése címén szemrebbenés nélkül elveszik és likvidálják, figyelmeztetett a miniszter. Természetesen először felszólítják a tulajdonost, hogy terelje a baromfit ólba, s a kirendelt regionális állatorvos addig nem mozdul a helyszínről, amíg ez meg nem történik. Ha a polgár nem tesz eleget a felszólításnak, a baromfit elkobozzák, s mivel fennáll a veszély, hogy fertőzött madárral érintkeztek, azaz elkaphatták a betegséget, a biztonság kedvéért likvidálják őket, s a tetemeket elküldik laborvizsgálatra. Ha valamelyik tenyészetben H5N1 vírusra bukkannak, azonnal karanténba helyeznek mindenkit, aki a szárnyasokkal akár csak egy pillanatra is kapcsolatba került. Ha az emberek megtartják a közzétett rendelkezéseket, nem valószínű, hogy a háztáji baromfi elkapja a madárinfluenzát. Ha mégis, az érintett polgár kompenzációra számíthat – kivéve, ha fittyet hányt a szigorú óvintézkedésekre. (sza)
MADÁRINFLUENZA
Ha úgy ítélik meg, a baromfi furcsán viselkedik, például a tyúkok tüsszögnek, nem tojnak tojást, s megszűnt természetes félénkségük, vagy bármilyen madártetemet találnak, azonnal jelentsék a 0800 127 127-es zöld számon! A minisztérium fel van készülve az esetleges járványra is.
A tyúkokat nem tervezik beoltani. Mivel nem tudni, hogy a Hollandiában és Franciaországban kifejlesztett szérumnak nincs-e mellékhatása, beoltott baromfit sem fogunk importálni, ilyen hús nem kerülhet a szlovákiai piacra.
A járvány visszaszorítására a legjobb módszer a fertőzött tenyészet azonnali megsemmisítése. Simon szerint a nagy baromfitenyészeteket nem fenyegeti a madárkór, az állatorvosok urai a helyzetnek. (-sza-)