Mint a Luca széke (Népszabadság/greenfo)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. február 27.
Mind a gazdák, mind a természetvédelmi szakemberek számára nagyon fontos, hogy olyan összhang alakuljon ki a Natura 2000-es területeken, amelyek biztosíthatják közöttük az együttműködést.

Különösen igaz ez abban az esetben, amikor a Natura 2000-es rendeletek értelmében szükségessé válik bizonyos tevékenységek időbeli és térbeli korlátozása (például tavasszal a vízimadarak fészkelési és fiókanevelési időszakában a halastavaknál). Sok gazda ezért is várja egyre türelmetlenebbül, hogy végre elkészüljön a természet védelmét szolgáló, különféle támogatásokra, valamint kártalanításra vonatkozó előírásokat magában foglaló kormányrendelet. A megszámlálhatatlanul sok agrár- és természetvédelmi fórumon már rengeteget beszéltek róla - ígéret volt, Dunát rekesztő mennyiségben. Az előírások azonban - például mikor, milyen feltételek mellett kaphatnak majd állami támogatást, kártalanítást a természetvédelmi korlátozások miatt stb. - ma még gyakorlatilag teljesen ismeretlenek a gazdák körében. Holott ismerniük kellene, annál is inkább, mert akkor rákérdezhetnének: ha a magyar állam - a parlamenti szavazáskor egy tartózkodás mellett és ellenszavazat nélkül - jóváhagyta a Natura 2000-es előírások hazai bevezetését és alkalmazását, akkor annak az életbeléptetését szolgáló kormányrendeletek megalkotása során az agrártárca (mint az az elmúlt hetekben több szakmai fórumon is elhangzott) folyton-folyvást miért gördít akadályokat a nevezett rendelet kihirdetése elé?
A tisztánlátás érdeke lenne: a gazdáknak (hogy ne érezzék magukat hátrányos helyzetben lévőknek, kiszolgáltatottaknak), a természetvédőknek (hogy biztosan tudják a védett természetvédelmi értékek oltalmát) és persze az agrártárca véleményt formáló szakembereinek is (hogy ellenvéleményüket - nem csak szűk szakmai megbeszéléseken - felvállalhassák).
Ha az agrártárca szakemberei nem támogatják sem a gazdákat a Natura 2000-es területeken való boldogulásban, sem a természetvédelmi előírások érvényesülését, akkor jó lenne tudni: mit támogatnak? Mert erről soha sehol nem beszélnek, érveik gyakorlatilag teljesen ismeretlenek. Mint ahogy arról sem ejtenek szót: végső soron mit akarnak a természetvédelmi korlátozások és a kártalanítások kérdéskörét rendezni hivatott kormányrendelet kihirdetésének megakadályozásával? Pedig igen szerencsés lenne, ha kiállnának a nyilvánosság elé, és döntésüket mindazok szemébe mondanák, akiket ezzel nehezen kezelhető és kilátástalannak tetsző helyzetbe sodornak. Több tízezer, mezőgazdaságból élő polgártársunkról van szó.
 Gera Pál
A szerző az Alapítvány a vidrákért ügyvezető elnöke

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.