Félelem és petíció Zemplénben (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2013. december 23. - A gazdák szerint semmi sem indokolja a földek kisajátítását az Aggteleki Nemzeti Park területén.

– Uraim, elvesztettünk két világháborút, leverték az összes forradalmunkat, a kommunisták tönkretették a magyar parasztságot, most pedig az állam ráadásul el akarja venni azt a kevés földünket is, ami megmaradt! Ezt ne hagyjuk, emberek! – adta meg az alaphangot az elsőként fölszólaló 89 éves Iván János a Zempléni Tájvédelmi Körzetben gazdálkodó erdőbirtokosok és földtulajdonosok péntek délután Bózsván megrendezett fórumán. A mintegy negyven-ötven gazda és több környékbeli polgármester azért gyűlt össze, mert – amint arról a Népszabadság beszámolt – egy törvény értelmében az állam arra készül, hogy kisajátítson mintegy kétezer-kétezerötszáz hektár földet az Aggteleki Nemzeti Park területén azzal az indokkal, hogy biztosíthassa a területek természetvédelmi védettségét.

Csakhogy az érintett erdőbirtokosok és földtulajdonosok úgy gondolják: semmiféle veszély nem fenyegeti az erdőket és legelőket, elvégre az előírásokat betartják, a nemzeti park utasításait rendre végrehajtják, gazdálkodásukra panasz nincs, szerintük semmi sem indokolja hát, hogy az állam kisajátítsa az általuk használt földeket.
Sokan úgy vélik: a „csókosoknak” kell a föld, azoknak a kormányhoz és a Fideszhez politikailag és gazdaságilag kötődő érdekcsoportoknak, amelyek most a zempléni körzetben „tesztelik le a modellt”. Azt a modellt, amelyet országszerte mintegy százezer hektárnyi védett terület megszerzésére „dolgoztak ki”. A bózsvai fórumon azt a kérdést feszegették, hogy a zempléni gazdáknak milyen lehetőségük maradt az érdekeik érvényesítésére.
Egy jogásztól – aki azt kérte tőlünk, hogy a rendezvény sajtónyilvános jellege dacára ne írjuk le a nevét – megtudták: jogilag semmit sem tehetnek az állami kisajátítással szemben, a mozgásterük mindössze arra korlátozódik, hogy a kártalanítás összegét fölsrófolják. Kácsor Zsolt


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.