2014. március 29. - Munkát adnak az erdők: a Sefag Zrt. tartósan közel 2200 embernek biztosít állást.
A közfoglalkoztatás néhány héten belül várhatóan ismét több száz embernek teremt elhelyezkedési lehetőséget Somogyban.
Magyarország 20,8 százalékát borítja erdő, amely az erdőtelepítéseknek köszönhetően 2010. óta 12 500 hektárral nőtt – derült ki a Vidékfejlesztési Minisztérium tájékoztatójából. Kardeván Endre élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára az Erdők Nemzetközi Napja alkalmából megtartott ünnepségén azt is elmondta: az erdészeti támogatások segítségével négy év alatt 11 ezer új munkahely jött létre, ezzel együtt a magyar erdők 35 ezer embernek teremtenek munkalehetőséget.
A Központi Statisztikai Hivatal összegzése szerint az erdőterületek koncentráltan helyezkednek el az országban. Kiterjedt erdőségek – elsősorban földtani, időjárási adottságok következtében – Észak-Magyarország és Dél-Dunántúl hegyes-dombos vidékein alakultak ki. Megyék szerint a legnagyobb erdőterület Borsod-Abaúj-Zemplénben (217 ezer hektár) van, az országos 11 százaléka. Jelentőség erdőterülettel rendelkezik még Somogy, Bács-Kiskun és Pest megye is.
Szakértők hangoztatják: a somogyi erdőgazdálkodás hosszú távon is nagy foglalkoztató maradhat. Ihárosi Péter, a Sefag erdészetpolitikai osztályvezető-helyettese közölte: a zrt. tartósan mintegy 2200 főt foglalkoztat. A társaság alkalmazottainak átlagos létszáma 486 fő. A közfoglalkoztatási program kapcsán jelezte: tavaly március és október között 562 személyt alkalmaztak, a jelenleg is zajló téli időszakban átlag 83 embernek biztosítanak lehetőséget.
– Az idén is várható a társaság szerepvállalása a közfoglalkoztatásnál – tudtuk meg. – Május és szeptember között 436 személy számára biztosít munkalehetőséget a zrt. Az erre vonatkozó kérelem a megyei kormányhivatal munkaügyi hivatal elbírálása alatt van.
90 milliárdos segítség
– Magyarországon fenntartható erdőgazdálkodás folyik, melynek köszönhetően erdőállományaink élőfakészlete folyamatosan növekszik, természetességi állapota javul – közölte a szaktárca. Az erdei melléktermékek: a gyógynövények, a méz, a gyümölcsök, a gombák gyűjtése és a belőlük készült termékek egyre népszerűbbek. A vadhús is egyre több család asztalán, sőt, akár a közétkeztetésben is helyet kaphat.
Erdeink fejlesztésére és ápolására uniós forrásból eddig közel 90 milliárd forintot fordítottunk. Harsányi Miklós