Kihalóban a védett növények
Megyei körkép - Az ember a természet legnagyobb ellensége - hallani sokszor a jól ismert szlogent, merthogy egyre több védett növény tűnik el a környezetünkből.
Valahol a megyében, egy eldugott kis erdőben a természet megőrizte egykori arcát. A még ébredező fák tövében tőzike tenger nyílik. Az erdő még barna színű, de amíg a szem ellát, zöld és fehér színben pompázik a talaj. A tőzike évek óta a védett növények listáján szerepel, s talán ennek köszönhető, hogy van olyan hely, ahol ezerszámra virágzik. Vagy annak, hogy kevesen ismerik az erdőt, ahol ez a pici virág megbújik a fák tövében.
- A legfrissebb védett növényünk a hóvirág, mely tavaly szeptemberben került fel a listára a veszélyeztetett növények mögé — mondja Kóródi Blanka, a Kőszegi Tájvédelmi Körzet felügyelője. Hozzáteszi: a terepmunkák során sokszor tapasztalja, hogy az emberek a védettség ellenére a hóvirágot és a tőzikét is szívesen csokorba gyűjtik, s hazaviszik a vázába. Sokan azt sem tudják, hogy nem szedhetik le ezeket a növényeket, sőt, elvileg semmit nem vihetnek magukkal a természetvédelmi területről.
- Ha valakit rajtakapunk, azt helyszíni bírsággal sújtjuk, és el kell koboznunk tőle a növényt - teszi hozzá a felügyelő. Minden növénynek megvan a természetvédelmi értéke, mely a veszélyeztetettségére utal. Ez a hóvirágnál szálanként tízezer forint. Ennél azonban drágább növények is szerepelnek a fokozottan védettek között. Ugyancsak tilos leszakítani a most virágzó téltemetőt, májvirágot és kárpáti sáfrányt, mely a kertekből is jól ismert krókuszok rokona.
BAJDÓ BETTINA