Támogatás Régiós gyógynövénygyűjtő hálózatot építenek
Baranya A hosszú tél miatt kis késéssel, a közeli napokban a medvehagyma szedésével indul a gyógynövénygyűjtési szezon. A megyében több száz család rendezkedett be termesztésre és gyűjtésre, az alkalmi gyűjtésből jövedelmet szerzők száma pedig ezres nagyságrendű.
Az orfűi völgyben hagyományosan gazdag az egyre szívesebben fogyasztott medvehagyma termése
Az elmúlt években támogatott programok révén a megyében két erős bázisa is kialakult a gyógynövényágazatnak. Az Ormánságban a Dél-dunántúli Regionális Forrásközpont, míg a Dél-Zselicben a Szigetvári Kultúr és Zöld Zóna Egyesület szervezésében foglalkoztak egyre többen az alkalmi vagy rendszeres jövedelemszerzést biztosító gyűjtéssel. A felfutás eredményeképpen a két térségben többtucatnyi átvevőhely nyílt meg.
Mint megtudtuk, az ágazat fejlesztése idén is folytatódik. A Baranya Megyei Munkaügyi Központ EU-s Interreg alapokból mintegy 80 millió forintos támogatást nyert el arra, hogy Baranya, Somogy és Zala megyében gyűjtő és termeltető hálózatot hozzon létre. Az együttműködő konzorcium tagjai többek között a Baranya Megyei Önkormányzat, a Dél-dunántúli Regionális Forrásközpont, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség és a Pécsi Tudományegyetem is, míg horvát oldalról az Eszék-Baranya Zsupánság kapcsolódik a programhoz.
Mint Hornyák Istvántól, a munkaügyi központ osztályvezetőjétől megtudtuk, az együttműködés területén szervezett, és egyre bővülő hálózat munkáját megyénként két-két szakképzett agrármérnök irányítja majd, de rövidesen elindítják 60 ember szakmai – gyógynövényismereti, koordinátori, tanácsadói – ismereteket nyújtó képzését.
A konzorciumnak vannak feldolgozói kapcsolatai is, tehát a begyűjtött növény piacát is élénkíteni tudják. Az együttműködés fontos célkitűzése, hogy később szárító-, aprító- gépek, berendezések beszerzésével növeljék a gyűjtött növények feldolgozottságát, s ezzel emeljék az elérhető jövedelem szintjét.
Kaszás E.
Kifizetődő hozzáértés, havi több százezres kereset
Megfelelő helyismeret birtokában lévő, jó munkamódszerrel rendelkező gyűjtők jó néhány figyelemre méltó eredményt értek el az elmúlt években. A nyári időszakban gyűjthető aranyvesszőfűből fejenként napi 7-10 ezer forintnyit is szedtek össze, tavaly Kemse térségében például 3-4 összeálló ember 600 ezer forintos bevételt ért el egy nap alatt.