Ültetvényekben az energia (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. április 11.
Az ERTI Sárvári Kísérleti Állomása megfelelő szakmai  hátteret kínál az erdőtelepítésekhez
Sárvár - Az Erdészeti Tudományos Intézet Sárvári Kísérleti Állomását igazgató dr.Borovics Attila szerint felismerve a növekvő faalapanyag-szükségletet, egyre többen látnak üzleti fantáziát, energiaültetvények telepítésében. A szakember azonban figyelmeztet: nem mindegy, hol, s milyen fajta fát ültetnek.

A faanyag korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre, ugyanakkor mostanság újabb és újabb felhasználók ismerik fel a fában, mint nyersanyagban rejlő lehetőségeket, s mint azt a támogatások reményében szénről biomassza tüzelésűre átalló nagy villamos-erőművek példája is mutatja, a folyamatba az állam is rendesen beavatkozik. Információink szerint osztrák erőművek ugyancsak élénken érdeklődnek a magyar faapríték iránt, nem csoda hát, hogy a honi felhasználók — mint arról beszámoltunk: falemezipari cégek és távfűtőművek - aggódva figyelik, hogy a faanyag ára folyamatosan és jelentősen emelkedik. Előfordulhat: ha az országban újabb nagy teljesítményű hőerőművek is faaprítékkal kezdenek tüzelni, akár el is fogyhat az alapanyag. Mások szerint orvosolható a probléma. Utóbbiak közé tartozik dr. Borovics Attila, aki szerint a faanyag hazánk azon nyersanyagforrásainak egyike, amelyeknek mennyiségét érdemes lenne növelni. A szakember úgy látja: a jelenleg túltermeléssel küszködő mezőgazdasági területekre például erdőket, s energetikai célú ültetvényeket lehetne telepíteni, ráadásul EU-s támogatással. Több országban ez már bevált gyakorlat: faipari és papíripari vállalkozások versenyképességük hosszú távú fenntartása érdekében maguk létesítenek. faültetvényeket, s működtetnek akár nemesítő intézményt is.
- Az erdőtelepítés jelentős beruházás, csak kellő szakmai ismeret birtokában és megfelelő előkészítő munka után szabad elkezdeni - így a szakember, aki elmondta: az elmúlt időszakban jelentősen megnövekedett azoknak a száma, akik üzleti alapon gondolkodnak energiaültetvény létesítésében, s fordulnak tanácsért az Erdészeti Tudományos Intézet Sárvári Kísérleti Állomásához:
- Az első és legfontosabb lépés azt megnézni, hogy a terület alkalmas-e egyáltalán erdőtelepítésre, és ha igen, akkor milyen fafajjal, jó termőhely esetén milyen intenzív növekedésű nemesített fajtával célszerű azt megtenni. Nálunk, mint az erdészeti szakterület egyetlen honi, ráadásul immár ötvenéves múltra visszatekintő nemesítő intézeténél rendelkezésre áll minden feltétel ahhoz, hogy megfelelő szakmai hátteret biztosíthassunk az erdőtelepítésekhez. Rendelkezünk a termőhely pontos értékelését lehetővé tevő Ökológiai laboratóriummal, illetve saját nemesítésű, a honi termőhelyi feltételeket legjobban hasznosító, államilag elismert fajtákkal, amelyek szaporítóanyagát saját csemetekertünkben állítjuk elő - így az igazgató, aki szerint a telepítéseknek újabb lökést adhat majd az a - várhatóan még idén életbe lépő - jogszabály, amely nyomán az energia célú ültetvények kikerülnek az amúgy joggal szigorú erdőtörvény hatálya alól, s a 2007-től nyerhető uniós támogatások is egyre többeket sarkallhatnak arra, hogy üzleti alapon telepítsenek energiaültetvényeket.
Dr. Borovics Attila azt reméli, hogy az üzletág felpörgése az általa irányított erdészeti nemesítés finanszírozására is jótékony hatással lesz, főként, hogy költségvetésük kétharmadát saját forrásból kell előteremteniük. (Csak egy példa: az állam tavaly az egész agrárium számára összesen hatvanmillió forint értékben írt ki pályázatot genetikai alapok megőrzésére, miközben csak a sárváriaknak évi 30 millióba kerül a – nemzeti vagyont képező — törzsültetvényeik fenntartása...) Az intézet azonban panaszkodás helyett az előremenekülést választotta: pályázik, fejleszt, kutat, nemesít - és a jelek azt mutatják, hogy jó úton halad, egyre többen keresik csemetéit és kérik ki tanácsait.

Kiss Tamás

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.