Gemenc – A Duna alsó szakászán lévő mintegy 18 ezer hektáros gemenci ártér területét négyméteres vízoszlop borítja. Az ártéren lévő vadállomány és növényzet azonban igencsak megsínyli a szokatlanul nagy elöntést. A jelenlegi árvíz előreláthatólag több kárt okoz, mint a 2002-es 950 centiméter körüli, amelyről azt mondták, százévenként egyszer fordul elő.
A négy évvel ezelőtti árvíz kisebb károkozása azzal magyarázható, hogy egyrészt nyár volt, másrészt sokkal rövidebb idő alatt vonult le. A mostani árhullám nem csak a lassúbb levonulás, de a hidegebb víz miatt is nagyobb gondot okoz. Jelenleg a víz 6-7 fokos, amit a vadak huzamos ideig nehezen bírnak ki. Január óta 2-3 ezer vadmalac született, amelyek még gyengék és tapasztalatlanok, így nem valószínű, hogy nagy számban élik túl a rekordárvizet. Az ártéren élő mintegy 1280 szarvas fele tehén, amelyek nagy része vemhes, így a hideg víz nekik sem „használ", kétséges az életképes borjúk születése.
Felkészülésként a szakemberek már hetekkel az árvíz előtt elkezdik az etetést a magaslatokon, hogy odaszoktassák az állatokat. A töltéssel védett területen belül tíz, közel félhektáros kiterjedésű vadmentő domb van, amelyek tízméteres árhullámig biztosítanak menedéket a vadnak. Ezenkívül van három 2-300 hektáros, belső védgáttal védett terület. Azoknál az állatoknál, amelyeknek sikerül száraz helyre menekülniük, a táplálkozás okoz gondot. Ezt csónakról történő folyamatos etetéssel oldják meg.
A tényleges kárt legkorábban egy hét múlva tudják meg becsülni, amikor a vízszint várhatóan felére csökken. Az árhullám levonulása után folyamatos etetéssel és gyógyszerezéssel, valamint vadászati tilalommal próbálják segíteni az állomány regenerálódását. Ez 2002 után három évig tartott, így 2006 lett volna az első „normál" év a vadgazdálkodásban. A magas vízszint az apróvadállományt is megtizedeli és a növényzet egy részében is kárt tesz. A sokáig vízben álló növények elrohadnak. A legnagyobb veszély a fiatal erdőfelújításokat fenyegeti.