Energiatermelés az agráriumban (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. április 21.
Az érdekeltség megteremtéséhez állami stratégiára van szükség
A Zala Megyei Agrárkamara és a megyei fejlesztési kht. szervezésében 10-én a megújuló energiaforrásokról és az agrárgazdaság lehetséges kapcsolatáról rendeztek Nagypáliban konferenciát

A konferenciát a Vidéki Térségek Megújuló Energia Kooperációja (Recora) nevű, az unió által támogatott program keretében rendezték meg. A megújuló energiaforrásokon belül elsősorban a mezőgazdasági alapanyagok és szerves hulladékok hasznosításának, valamint az energianövények termesztésének lehetőségeit ölelték fel az előadások. A főként agrárszakemberekből álló hallgatóság számára dr. Boros Imre országgyűlési képviselő szólt az energiaellátás hazai helyzetéről és problémáiról, Köcse Tibor polgármester a Nagypálibán folyamatban levő fejlesztéseket ismertette.
Balogh Rudolf, az agrárkamara elnöke a zalai mezőgazdasági területek sajátosságairól beszélt, s szólt a termésszerkezetben a bioenergia céljára alkalmas növények termeléséről. Többek között elmondta, az állattenyésztés csak a töredékét veszi fel a megyében előállított terményeknek, elsősorban a kukoricának, ugyanakkor az értékesítés évről évre megoldható. A kamara elnöke közölte, hosszú távon együttműködnek a kht.-vel a megújuló energia előállításáért indított programokban, de ennek terjesztéséhez, az érdekeltség megteremtéséhez elsősorban egy állami stratégia kiépítésére van szükség. Az enegia-előállításkor fontos, hogy a helyi, illetve magyar érdekek előtérbe kerüljenek, hiszen a leendő energiatermelő üzemek érdeke nem a hazai mezőgazdasági alapanyag-termelők profitját tartja majd szem előtt. Ezért ebben az esetben is nagy szerepük lesz a BÉSZ-eknek, TÉSZ-eknek - hangsúlyozta Balogh Rudolf.
A szakmai előadások során Szíj Bálint Ausztriában élő magyar tervező a biogáz-berendezések működéséről tartott előadást. Ennek során ismertette az úgynevezett tartályos-, valamint csőfermentáló berendezések működését. Osztrák minták alapján szólt a biogáz előállításához felhasználható növényekről, és a végtermék mezőgazdasági hasznosításáról.
Zsuffa László gépészmérnök, egy a megújuló energia felhasználásban szakosodott cég vezetője a bioenergetika összefüggéseiről szólt. Azonbelül a biogázüzemek, a kereskedelmi tüzelőanyag előállítás, a biodízel és bioetanol előállítás kül- és belföldi példáit elemezte. 
Kósa Ferenc, a kaposvári egyetem címzetes professzora az egyik lehetséges energiahordozó, a japánfűz, mint energiafűz termeszthetőségéről, felhasználásának előnyeiről szólt.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.