Tárcák alakulnak és szűnnek meg (Világgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. április 25.
Az elképzelések szerint egy tucatra csökkenhet a majdani minisztériumok száma
Szakmai és laikuskörökben egyaránt folynak a latolgatások arról, vajon hány minisztérium lesz, s ezek milyen feladatköröket ölelnek majd fel.

Az biztos, számuk csökken, erről korábban már kifejezték akaratukat a koalíciós pártok vezetői. Mindenesetre az egyeztetések informálisan már megkezdődték, s ezzel együtt a találgatások is, milyen posztra ki kerülhet. Egyelőre a jelenlegi tárcavezetők közül kettő tűnik biztos befutónak, Gráf József, az agrártárca irányítója és Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. Az újonnan alakuló, feltehetően szerkezetükben is változó minisztériumok mellől vélhetően eltűnnek a tárca nélküli miniszteri hivatalok.
Négy éve is több változás történt, megszűnt például a korábbi közlekedési és vízügyi minisztérium, a közlekedés feladatköre a gazdasági, a vízügy a környezetvédelmi tárcához került. Létrejött az informatikai és hírközlési, valamint a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi tárca. A korábbi Ifjúsági és Sportminisztériumot az ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi tárca váltotta fel.
Jó egy esztendeje mind erőteljesebben jelentkezik a kormányzati szervezetrendszer modernizációjának igénye. Sárközy Tamás professzor tavaly kormánybiztosként kidolgozta a választások után létrejövő új kormány szervezeti felépítését, ebben kabinetrendszert és 12 minisztériumot javasolt. Az új ciklus két alapfeladata - az úgynevezett regionális államreform és az egészségügyi reform - a területfejlesztési, önkormányzati és helyi közigazgatási minisztériumra, valamint az egészségügyi tárcára hárulna. Fontosnak tartotta a szociális és esélyegyenlőségi tárca megerősítését, továbbá a kulturális és az Oktatási Minisztérium összevonását. A gazdasági minisztériumok közül a költségvetési és kincstári tárcához az államháztartási és államkincstári reform lebonyolítását, egy gazdaságfejlesztési minisztériumhoz a stratégiai gazdaságtervezés, befektetés és vállalkozásösztönzés, technológiái fejlesztés, az információs társadalom és a foglalkoztatáspolitika feladatait rendelte komplex egységben. Az ipar, a kereskedelem és a szolgáltatások hatósági teendőit pedig egy gazdasági infrastrukturális minisztérium által látta megvalósíthatónak. A mezőgazdasági és élelmezési tárcánál az intézményhálózat egyszerűsítését tartotta alapvető feladatnak. Az igazságügyi és közbiztonsági minisztérium létrehozásával egy szervezeti rendszerbe 'szánta a nemzetbiztonsági, a rendőrségi, a határőrségi, a katasztrófavédelmi és büntetés-végrehajtási tennivalókat. Változatlanul maradna viszont a külügyi, a honvédelmi és a környezetvédelmi-vízügyi tárca.
MUNKAÜGY. A választási kampány kiemelt témaköre volt a foglalkoztatáspolitika, egyelőre mégsem biztos, hogy önálló tárca foglalkozhat majd tovább a területtel. Felmerült, hogy a gazdasági tárcához kerüljenek át a feladatok, és államtitkár felügyelje a szakfeladatok elvégzését, ám értesülésünk szerint az sem kizárt, hogy a szociális területtel vonják össze a racionalizálás során. A munkaügyi tárca jelenleg a legkisebb minisztérium, így itt keveset tud spórolni a kormány. Sőt, az uniós példák szerint inkább a munkaügyi tárcák kapnak többletfeladatokat (például társadalmi felelősségvállalás fejlesztése), mintsem megszüntetnék őket
EGÉSZSÉGÜGY. A koalíciós pártok között folyó egyeztetések sorában vélhetően a legfontosabb az egészségügy átalakításáról való megegyezés, ezt sürgeti a gazdasági szféra is. A szocialisták kiállnak az egységes, általános és a szolidaritás elvén működő egészségbiztosító mellett, míg a szabad demokraták több egymással versengő biztosítót alakítanának. Az egészségügyi intézményrendszer szerkezetének átalakításában és a gyógyítás finanszírozásnak megváltoztatásában mindkét párt egyetért. Ugyan a kormányfő megerősítette: az új kormány programjához keresnek majd minisztereket, ám az SZDSZ Kóka János személyében már talált irányítót az egészségügy élére. Azonban az MSZP is ragaszkodik ehhez, bár hivatalos miniszterjelöltje egy előre nincs, Rácz Jenő vélhetően a veszprémi kórház élén folytatja a munkáját.
AGRÁRIUM. Csaknem biztosra vehető, hogy a szocialista Gráf József marad az agrárminiszter. Nem stabil viszont Pásztohy András politikai és Benedek Fülöp közigazgatási államtitkár helyzete. Pásztohy nem szerzett parlamenti mandátumot választási körzetében, és információink szerint eddigi munkájával nem elégedettek teljes mértékben a szocialista agráriusok sem. Benedek a neki felrótt közigazgatási irányítási hibák miatt távozhat, de - állítják ágazati szakértők - az agrárminiszter most legfeljebb egyik államtitkárától válik meg. Az agrártárca nem szűnik meg, de felvetődhet a vidékfejlesztés átcsoportosítása más kormányzati szervekhez, és felgyorsulhat a minisztériumhoz tartozó háttérintézmények átalakítása is.
OKTATÁS. Korántsem dőlt el, hogy SZDSZ-es vagy MSZP-s vezetője lesz-e az oktatási tárcának a következő négy évben. A liberálisok már tegnap jelezték, igényt tartanának az oktatási tárca irányítói posztjára. Gyurcsány Ferenc azonban legelőször az Orbán Viktorral folytatott vitájában jelentette ki, hogy az erős közoktatás és a versenyképes felsőoktatás létrehozásához szocialista miniszterre van szükség. Értesülésünk szerint a kultusz- és az oktatási tárca egy kézbe kerülhet, sőt várhatóan ide kapcsolódnának a sportügyek is.

TÁRCÁK 
(egy korábbi tervezet szerint)
Területfejlesztési, önkormányzati és helyi közigazgatási
Egészségügyi
Szociális és esélyegyenlőségi
Kulturális és oktatási Költségvetési és kincstári
Gazdaságfejlesztési      
Gazdasági infrastrukturális
Mezőgazdasági és élelmezési
Igazságügyi és közbiztonsági
Külügyi
Honvédelmi
Környezetvédelmi-vízügyi

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.