2015. június 21. - Mi az erdő szerepe a világban? - kérdezte Vancsura Miklós, a Sárvári Gyógy-és Wellnessfürdő ügyvezető igazgatója dr. Borovics Attilától, az Erdészeti Tudományos Intézet Központ Sárvári Kísérleti Állomás és Arborétum igazgatójától.
- Az erdőre nagyon sokáig tekintettek a múltban úgy, mint egy kimeríthetetlen erőforrásra. Ma már tudjuk, hogy felelősen, hosszú távon gondolkodva, önmérséklő, önkorlátozó módon, vagyis a mai szóhasználattal élve: fenntartható módon szabad, kell vele gazdálkodni. Ugyanakkor nem mondhatunk le a faanyagról, erről a csodálatos anyagról, amely az erdőgazdálkodás révén megújítható, megújuló nyersanyag. Nem tudjuk mással helyettesíteni, és a hozzá fűződő igényeinket nem szabad máshonnan kielégíteni. Könnyűnek tűnő megoldás, hogy mi nem vágjuk ki az arra megérett idős példányokat, hanem importáljuk más, „kevésbé fejlett" országból. Valójában egy ország fejlettsége abban is mérhető, hogy hogyan viszonyul a természeti erőforrásaihoz, hogyan tudja magát lehetőség szerint önellátóvá tenni a legfontosabb alapanyagok igénye tekintetében. Az erdő ugyanakkor nem csak „faanyaggyár", hanem egy összetett életközösség, amely talán legtöbbet őrzött meg a természeti környezet érintetlenségéből, csodájából. Talán emiatt is érezzük magunkat jól az erdőben, emiatt töltődünk fel, pihenjük ki magunkat, nyugszunk meg és vágyunk vissza. Az erdő nyitva áll a látogatók előtt, és csak javasolni tudom, hogy minél többen élvezzék a természet adta ingyenes szolgáltatásokat!
Takács Zoltán Bálint történészt, a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum igazgatóját kérdezem, hogy mit honosítana meg legszívesebben a török időkből, kultúrából, szokásokból.
A staféta következő vendége: Takács Zoltán Bálint. Bakos Ágnes