Alternatív lehetőségek - Előnyt kovácsolhat hátrányából a kistérség
Sümeg (tbzs) – A hátrányos helyzetben levő város és a környező húsz település, azaz a sümegi kistérség kitörési pontja lehet az alternatív energia hasznosítása.
Simon Lajos, a Sümegi Kistérségi Többcélú Társulás elnöke, valamint Szabados Zsuzsanna, a Sümeg Kistérségéért Közalapítvány elnöke a helyzetet vázolva elmondta, a térség az elmúlt másfél évtized alatt nem tudott előrelépni, jelenleg 11 százalékos a munkanélküliség. A vidéken hagyománya van a mezőgazdaságnak, ami eddig hátrányt jelentett, mostantól azonban előnyt kovácsolhatnak belőle. Leromlott gazdasági épületek juthatnak új szerephez, nőhet a gondozott, gazdaságosan művelhető földterületek aránya, az alacsony szakképzettségű térségi munkaerő foglalkoztatottsága és a fiatal, szakképzett munkaerő iránti igény. Ezért a társulás és az alapítvány már két éve tervezi, hogy feltárja a térségi energiapotenciált, és erre építve előkészíti a közösségi célú alternatív energetikai felhasználások alkalmazásának lehetőségét. Ennek érdekében az ausztriai Güssingben jártak tapasztalatszerzésen, ahol közel azonos természeti feltételek mellett már megvalósították mindazt, amit a sümegi kistérség tervez.
- Célunk a fenntartható agrárkörnyezet feltételeinek megteremtése, az alternatív mezőgazdaság fejlesztése. Ezen belül meghatározó szerepet játszik a fosszilis energiahasznosítás visszaszorítása, a megújuló energiaforrások és a biomassza eredetű energiaforrások kiaknázása. A kistérség 21 településének önkormányzata elkötelezett az alternatív energetikai fejlesztések megvalósítása terén. Projektünket pedig máris siker koronázta, a Regionális fejlesztési operatív program keretében benyújtott, az agrárkörnyezetet és alternatív energiahasznosítást feltérképező kutatás-fejlesztési programot tartalmazó pályázatunkat kedvezően bírálták el. A sikeres pályázat keretében
felhasználható támogatás lehetővé teszi, hogy elkezdjük a munkát, a kutatásokat - közölte Simon Lajos. Hozzátette, hogy a megtermelhető és begyűjthető biomassza mennyiségére vonatkozó felméréseket diákok végzik szeptembertől. Önkormányzatokat, agrárvállalkozókat és a helyi lakosságot keresik fel, az energiafelhasználási szokások felől tudakozódva.
- Célunk helyi, hő-és áramtermelő biogázüzemek és fűtőművek létesítése, amelyekkel a térség energiafelhasználásának nagy részét ki lehet váltani. Az indulás pályázati támogatással, saját forrással és tőkebefektetéssel lehetséges. Amennyiben a térségi tőke nem elégséges, külső segítséget kérünk. Az önkormányzatok azonban a projekteken belül szeretnének maradni, mintegy 10-15 százalékos részvétellel. Ezért a beruházókkal közösen pályáznának majd az uniós támogatásra. Hét-nyolc év alatt a hozadék már fedezi a hitel összegét - szólt a jövőbeni feladatokról a társulás elnöke. Szabados Zsuzsanna - a megvalósítás részleteit ecsetelte:
- A várhatóan az év végére elkészülő megvalósíthatósági tanulmányt a Sümegi Kistérségi Többcélú Társulás a Modern Üzleti Tudományok Főiskolájával és a Sümeg Kistérségért Közalapítvánnyal közösen készítené, az energiafelhasználás jellege a helyi adottságoktól függ. Például ahol állattartó telep van vagy létesül, ott a trágyával lehet számolni, és további növényi betáplálással lehet és kell energiát nyerni. A meglevő vezetékes gáz esetén hőcserélők beépítésével lenne esetleg megoldható a váltás.
Az alternatív energia faaprítékból, zöld növényből, trágyából nyerhető, és az energia-előállításnál keletkező hőveszteséget is lehet hasznosítani például a fóliás gazdálkodás terén.
A benzinoktánszám-növelő bioetanol előállításához kukoricára van szükség, a biogáz zöldnövényekből, trágyából állítható elő. A faapríték biztosításához energiaerdőt, energiaültetvényeket is telepíthetünk, akác-, nyár-, fűzfa és egyéb növényfélék alkalmazásával. A későbbi lépésekről szólva Szabados Zsuzsanna elmondta még, hogy a beruházásra a jövő évtől lehet majd pályázni, az azt követő évben pedig szeretnék megvalósítani az első, a megvalósíthatósági tanulmány által a leghatékonyabbnak vélt beruházást, amelynek konkrét tartalma év végére bontakozik ki.