Hernyóinvázió ellen készülnek (Kelet-magyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. április 27.
A múlt évit is meghaladja a gyapjaspille ez évi tömegszaporodása megyénkben
Nyíregyháza (KM - G. B.)
Debreczeni Ferenc, a Nyírerdő Zrt. erdőgazdálkodási osztályvezetője lapunk érdeklődésére elmondta: tavaly mintegy 41 millió forintot emésztett fel a 3600 hektáron elvégzett helikopteres védekezés, amelyből 2865 hektár volt a társaság kezelésében lévő állami terület, a többi pedig magánerdő. A tavalyi rekordméretű tömegszaporodás nyomán most megyénk egyes erdőségeiben is messziről fehérlenek a fák törzsei a gyapjaspille vastagon lerakott hatalmas petecsomóitól. A szakemberek szerint akár a múlt évit is meghaladó méretű újabb tömegszaporodás alakulhat ki.

Természetkímélő biológiai szerekkel idén is légi védekezésre készülünk a kártevő ellen.
Az idén, az ősszel felmértnél - például az árvíz, majd a hűvös, csapadékos időjárás okozta petepusztulás okán - kevesebb, mintegy 1600 hektáron készülnek az állami, s igény szerint 4-500 hektáron magánerdők megvédésére. A veszélyeztetett területeken idén is legalább 50%-os állami támogatás vehető igénybe a védekezések elvégzéséhez. Ezzel együtt a zrt-nek várhatóan mintegy 13 milliójába kerül az erdők, köztük például a legveszélyeztetettebb szatmár-beregi erdőségek megmentése, tájékoztatott Debreczeni Ferenc

Emberre is veszélyes
A gyapjaspille-hernyók szél segítségével az erdőségekről a lakott területekre is átvitorláznak. Amellett, hogy az ott található gyümölcsfákat sem kímélik, a hernyók hulló szőrei okozhatnak égető bőrkiütéseket, bőrgyulladást, belélegezve pedig a légutakban és a nyelőcsőben kellemetlen tüneteket. Emiatt az érintett területeken szinte mindenféle szabadtéri tevékenység lehetetlenné válik, sőt, sokszor még a lakóépületek hermetikus lezárása is szükséges lehet.

Gyapjaspille által veszélyeztetett területek
A Nyírerdő Zrt kezelésében lévő erdőségek közül azok a területek, erdészetek, ahol légi védekezésre is sor kerül

Tarra rághat erdőségeket
A gyapjaspille-kártételt a fák törzsére a kifejlett lepkék által az előző évben elhelyezett petecsomókból tavasszal tömegesen kikelő hernyók okozzák, mérhetetlenül „pazarló" lombrágásukkal. A tarrágás, bár nem pusztítja el a lerágott erdőállományt, de az az évi növedéket szinte lenullázza. A fáknak csak arra van kevés energiájuk, hogy újralombosodjanak és meglévő hajtásaikon beérleljék a jövő évi rügyeket, termést - az elsősorban veszélyeztetett tölgyesekben a makkot - viszont képtelenek érlelni.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.