2015. október 29. - A világ minden tájáról érkezett környezetvédelmi miniszterek vettek részt Londonban az erdőirtásról és az éghajlatváltozásról szóló egynapos konferencián.
Az erdőirtást a közelmúltban Nyugat-Afrikában kitört Ebola-járvány indíthatta el, fogalmazott Ségoléne Royal, Franciaország környezetvédelmi minisztere azon a londoni csúcstalálkozón, amelynek házigazdája a walesi herceg volt, a jövő hónapban kezdődő párizsi Cop21 konferenciát megelőzően.
Válaszul Amber Rudd asszony, a brit energiaügyi és éghajlat-változási államtitkár, aki az állami erdészeteket és a globális vállalatokat, valamint a kormányt képviselte, elmondta, a kutatók úgy vélik, az erdei élőhelyek pusztítását a denevérek okozták, amikről ismert, hogy vírushordozók, az emberekkel való gyakori érintkezés miatt.
"Nem egyértelmű, hogy az erdőirtás a háztáji mezőgazdasággal kezdődik vagy a bányászati ??tevékenység és a nagyüzemi fakitermelés exportja okozta" - jelentette ki a titkár asszony a Lancaster House-ban tartott magas szintű találkozón.
"A gyümölcsevő denevérek természetes élőhelyének a megsemmisítése vezetett ahhoz, hogy az állatok az emberi települések közelébe mentek táplálékot keresni, és egyre gyakrabban találkozva az emberekkel, a vírust átvitték – ez pedig az erdőirtás következménye" - tette hozzá.
Az erdőirtásról és az éghajlatváltozásról szóló egynapos konferencia - amelyen részt vett Brazília, Panama, Kongó és Norvégia környezetvédelmi minisztere, valamint az Unilever, a Marks & Spencer és a Cargill vezető beosztású képviselői -, házigazdája Károly herceg Nemzetközi Fenntarthatósági Egyesülete volt.
A jövő hónapban Károly herceg, aki 2007-ben hozta létre a Hercegi Esőerdő Csoportot, hogy megoldást találjon a világ fenyegetett erdőinek megmentésére, a világ vezetőinek szóló vitaindító beszéddel érkezik Francois Hollande, francia elnök meghívására, a párizsi Cop21 konferenciára, ahol kísérletet tesznek, hogy elérjék új nemzetközi megállapodások segítségével a globális felmelegedés legfeljebb két fokos mértékét.
Londonban a küldötteknek címezve azt mondta: "Párizs döntő fontosságú mérföldkő lesz, mivel mindenki jobban tudja, mint én, hogy régóta esedékes nemzetközi erőfeszítéssel a két Celsius fokos világ megteremtése."
Majd hozzátette: "Egyértelmű üzenetet kell küldeni, egy hosszú távú jelet, a nemzetközi közösségnek és a globális piacoknak, hogy az átmenet az alacsony szén-dioxid kibocsátású, fenntartható, klíma-kompatibilis gazdaságba szilárd és visszavonhatatlan folyamat legyen. És ez a „két fokos világ” még csak, minden erőnk megfeszítésével is, a szén-dioxid megfelelő szintjét hozza elérhető közelségbe. "
Míg több mint "biztató" előrehaladás történt erdőirtás tekintetében az elmúlt években, kijelentette: "A kemény és mélyen elszomorító tény az, hogy az erdőirtás és a degradáció tovább növekszik".
Reményét fejezte ki a valódi előrelépésért Párizsban, és levonta a következtetést: "Emberek milliárdjainak megmaradása a gyors csökkenéstől függ, attól, hogy a mi időnkben valós, összehangolt fellépésre kerüljön sor, és ne csak szavak hangozzanak el.” Caroline Davies