Külső-Somogy - Bábonymegyerről szállt fel kedden a helikopter
Szegélypermetezést rendelt el nyolcszáznegyven hektáron a gyapjaslepke hernyója ellen az Állami Erdészeti Szolgálat kaposvári igazgatója.
A helikopter kedden reggel Bábonymegyerről szállt fel. – Felmértük, hol milyen arányban keltek ki a hernyók a petékből – mondta Nádas József igazgató. – Eszerint néhány külső-somogyi terület most a legfertőzöttebb, ott van szükség védekezésre. Így Tengődtől északra a Bábonymegyer és Tab közötti, valamint a Ságvár és Töreki közötti erdőrész. Kitinszintézis-gátló szerrel permeteznek a Somogyi Erdészeti és Faipari Rt. szakemberei, ez az egészségre nem ártalmas. Kiválóan alkalmas azonban a lombrágó hernyó elpusztítására. A védekezés megkezdéséhez megfelelő lombfejlettség szükséges, ezért nem tudtunk előbb hozzáfogni. Ha a kipermetezett szert megeszi a hernyó, akkor nem tud vedleni. Márpedig a gyapjaslepke hatszor vedlik, s ha egy-egy kimarad, akkor elpusztul.
Nádas József arról is beszélt, hogy másutt nem tapasztaltak hasonló veszélyeztetettséget a megyében, levonulóban van a gyapjaslepke-invázió. Tavaly a Balaton-parton és a Koppány-völgyében végezték a legnagyobb pusztítást, ahol tízezer hektárnyi erdőt teljesen tarra rágtak. Az erdészeti szolgálat igazgatója hozzátette: szerencse, hogy – többek közt a csapadékos időjárásnak is köszönhetően – a májusi pusztítás után szeptemberre újra kizöldelltek az erdők.
Fónai Imre
Hektáronként tízezer forint a légi permetezés
A helikopteres légi permetezés tízezer forintba kerül hektáronként. Tavaly 68 millió forintot költöttek erre, akkor huszonnyolcezer hektárnyi erdőterület volt érintett a 180 ezer hektár somogyi erdőből. Tavaly hatezer hektáron végezték el a védekezést. Az akkori munka sikerrel járt, mert megfékezték a veszélyes hernyó térnyerését. A mostani akció a megelőzést is szolgálja. Rövidesen megvizsgálják, hogy a permetezés milyen eredménnyel járt.