A tavalyinál kisebb területen volt szükség légi növényvédelemre az állami erdészetben.
Téglás (HBN - G. I.) - Helikopter zaja roppantotta szét a csendet május 11-én kora délelőtt a hajdúhadházi állami erdészet egyik kerületéhen, az Angolkertben. Ezt a fafajokban és énekesmadarakban egyaránt gazdag 115 hektáros erdőt kellett ugyanis sürgősen megóvni a gyapjaslepke hernyójától, a hernyók kártételétől.
Hatékonyan
A gyapjaslepkének a dunántúli megyékben tapasztalt túlszaporodása 2004-ben terjedt át az északkeleti országrészre, és olyan hevességgel, hogy tavaly már itt sem lehetett eltekinteni a védekezés leghatékonyabb formájától. 2005-ben. a Nyírerdő Zrt. Hajdúhadházi Erdészete is mintegy 1600 hektáron volt kénytelen légi növényvédelmet végezni részben saját kezelésű erdőiben, részben magánerdőkben. A védekezés eredményesnek bizonyult, de a fertőzés, észak felé terjedve, elérte a téglási közigazgatási területbe eső Angolkertet, ahol a felmérések szerint rendkívül nagy kárral lehetett számolni. Ennek megakadályozására permeteztek le csütörtökön Dimilin 25 WP nevű kitinszintézis-gátló szerrel egy 120 hektáros erdőt. Jutott a szerből egy 5 éves, sok fafajú erdősítésnek is, amelyet ugyan április végén már egy gyorsan ható, de nem felszívódó anyaggal megvédtek, miután azonban a környező állományokból ismét rengeteg hernyó besodródott, itt is indokolttá vált a helikopteres védelem, tudtuk meg Fekete Györgytől, a hadházi erdészet igazgatójától.
Debreczeni Ferenc, a Nyírerdő Zrt. erdőgazdálkodási osztályvezetője a Naplónak elmondta, hogy idén a társaság mintegy 1200 hektár erdőt kíván gyapjaslepke elleni vegyszeres védelemben részesíteni úgy, hogy a 10 millió forintra becsült költség 50-60 százalékát önmaga állja, 40-50 százalékát pedig a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium pénzügyi keretére benyújtott pályázat révén kívánja előteremteni.