2016. április 21. - Pápa - Nem várt vihart kavart a környékbeliek egy részének körében a Külső-Várkertben megkezdett területrendezés, amelynek célja, hogy a Vajda Péter lakótelep mögött rekreációs célokat szolgáló parkerdőt alakítsanak ki a Bakonyerdő Zrt. szakmai irányításával és munkájával, illetve a városgondnokság közreműködésével.
A korábban igencsak elhanyagolt, rossz állapotú fákkal és szeméttel teli erdős terület rendbetételének megkezdése után több olvasónk is jelezte: úgy látják jelentős fakitermelést, erdőirtást halottak végre a Külső-Várkertben. Ehhez kapcsolódóan Gröber Attila önkormányzati képviselő sajtótájékoztatót tartott helyszínen, ahol elmondta, az elmúlt napokban többen megkeresték őt a környéken élők közül, az ugyanilyen észrevételeikkel, panaszaikkal, a feltett kérdésekre pedig szeretnének választ kapni. A szocialista politikus a város és a Bakonyerdő Zrt között köttetett együttműködési megállapodás egyes részleteit ismertetve a nyilvánosság elé tárta a Külső-Várkertet érintő felvetéseket. Eszerint a parkerdő kialakítása három ütemben történik, az első szakasz április 30-ig tart, és az erdészeti cég 120 darab fa kivágására kapott engedélyt. Gröber Attila és az itteni lakók - akik közül többen is eljöttek a sajtótájékoztatóra - tudni szeretnék, a Bakonyerdő Zrt. betartotta-e ezt a mennyiséget, ugyanis a helyszínen talált farakások alapján úgy vélik, hogy ennél a számnál több fát vágtak ki.
A képviselő hozzáfűzte, a fakivágási engedély szerint a kivágott fák 95 százalékát - azok rossz minőségére való tekintettel - helyben megsemmisítik, hogy az esetleges betegségük ne terjedhessen át más növényekre. - Szeretnénk tudni, hogy ezek a fák valóban olyan betegek-e, hogy kizárólag itt, a helyszínen lehet felaprítani, megsemmisíteni őket? - kérdezte Gröber Attila. Emellett arra is kíváncsi, milyen szempontok szerint nyilvánítják tájidegennek a kivágott fákat, továbbá egészséges fák is „eltűntek-e" a Külső-Várkertből. - Tudni szeretnénk, hogy mikor valósul meg a parkerdő kialakításának a második és a harmadik üteme, ugyanis erre nem szerepel határidő az együttműködési megállapodásban - mutatott rá a képviselő, aki kiemelte: az első ütem végéig, azaz április 30-ig a fakitermelés során keletkezett kis területek, „üres foltok” fásítását is el kellene végezni. ám ennek megvalósulásának eddig még nem láthatók nyomai.
A Külső-Várkert rendezéséről egyébként korábban többször is hírt adtunk a Naplóban, a most megfogalmazott kérdésekkel pedig a Bakonyerdő Zrt.-hez fordultunk. Horváth Iván vezérigazgató-helyettes az Áldozó Tamás polgármesterrel tartott helyszíni bejáráson minden felvetésre alapos szakmai választ adott. Először is kifejtette, erdészeti szempontból száz darab fa kivágás egyáltalán nem minősül jelentős mennyiségnek, ugyanakkor megérti, ha ez egy hétköznapi természetjárónak soknak tűnik. Hangsúlyozta, a Bakonyerdő szigorúan betartja azt a határozatot, amely rögzíti a Külső-Várkertben kivágható fák számát. Ezzel kapcsolatban fontos tudni, hogy a tuskók száma nincs közvetlen összefüggésben a kivágott fák számával, mivel előfordulhat, hogy a sűrű állásban álló fák kivágásakor az alászorult, szaknyelven harmadrendűnek nevezett egyedeket is el kell távolítani, továbbá a korábban kidőlt fákat is levágják a talajszintig - mindez a parkerdővé alakítás érdekében történik.
Horváth Iván aláhúzta, vétek lenne bármilyen kivágott fát megsemmisíteni. A növények feldolgozása a helyszínen megkezdődik, a rossz minőségű faanyagot itt aprítják, majd elszállítják és hasznosítják. A Bakonyerdő Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, a fák tájidegenségét szakmai szempontok alapján határozzák meg. - Azok a fafajok, amelyek hazánk területen ugyan őshonosak, de egy adott erdészeti tájban nem, azokat tájidegennek minősítjük - fogalmazott a szakember, aki újra elmondta: a Külső-Várkert parkerdővé történő alakítása éveket vesz igénybe, és felelőtlenség lenne pontos határidőket megjelölni. A folyamat első lépése a nem ideillő fák kivágása, ezt követi az idevaló, itt majd magukat hosszú távon jól érző fajok ültetése, továbbá a sétautak, a tanösvények kialakítása, valamint a turisztikai objektumok elhelyezése.
Horváth Ivántól megtudtuk: a most megtisztított, „üressé vált" 3-4 hektáros területen a jövő héten 164 darab nagyméretű, burkolt gyökérzetű suhángot; félsuhángot ültetnek el. További közel 140 cserjét pedig ősszel helyeznek el a földben. A vezérigazgató-helyettes megemlítette, szívesen fogadták volna
a külső-várkerti területrendezéssel kapcsolatos kérdéseket, panaszokat, azonban ez ügyben senki nem kereste meg a Bakonyerdőt. Ehhez kapcsolódóan sajnálatát fejezte ki Áldozó Tamás is. - Sajnálom, hogy azok, aki aggódnak a terület sorsáért nem kerestek meg. Továbbra is készséggel állok mindenki rendelkezésére - fogalmazott a városvezető. Hozzátette, a területrendezés megkezdése előtt részletesen ismertették, milyen út vezet a parkerdő létrejöttéig.
Mint mondta, a Bakonyerdő Zrt 125 fa kivágására kapott engedélyt a munkálatok első ütemében, a fák pótlását pedig a kivágást követő egy éven belül kell elvégezni. - A 125 kivágott fa helyére 65 kocsányos tölgyet, 65 kis levelű hársat, 65 korai juhart, 35 platánt, 15 fehér eperfát, valamint később 450 darab somot telepítenek majd - ismertette Áldozó Tamás.
Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy négy évvel ezelőtt a Vajda-lakótelepi óvoda kerítésének építésekor egy nagyjából 200 négyzetméteres területen a most folyamatban lévőhöz hasonló beavatkozást hajtanak végre kísérleti jelleggel. - Ott gyönyörig fejlődnek az odaültetett előnevelt egyedek. Szemmel látható a különbség az elhanyagolt, elöregedett fenyves és az egészséges, fiatal erdő között – mutatott rá a polgármester. Polgár Tibor