Megkezdődött a helyreállítás a gemenci erdőben
A Szekszárd melletti Bárányfokon fogadják először a turistákat, itt nyílik meg a hétvégén az ártéri életet bemutató múzeum.
Megkezdődött az árvíz utáni helyreállítás a gemenci erdőben, noha a terület kétharmada még jelenleg is víz alatt áll. A vadállományban százmilliós kár keletkezett.
Néhány terület még megközelíthetetlen, ezért nem lehet pontosan tudni, mekkora a kár - mondta Varga Zsolt, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság őrszolgálatának vezetője. Hozzátette: több turistacsoportot is le kellett mondani, hiszen eddig Gemenc egyetlen része sem volt látogatható. Csak a nyár végére lehet megmondani, hogy ez mekkora bevételkiesést jelent. A helyreállítási munkálatoknak is van költségük, a tanösvényeken a hidakat, táblákat meg kell javítani, és ki kell takarítani a területet. A visszahúzódott víz helyén ugyanis rothad és bűzös a növényzet. Erdősítés is kezdődik, és helyre kell állítani a kidőlt vadvédő kerítéseket. A Szekszárd mellett Bárányfokon már megkezdték a munkálatokat. A szabadidőközpont területén található, az ártéri életet bemutató múzeum a tervek szerint már a hétvégén látogatható lesz, június elejére pedig a tanösvényt is rendbe teszik. Ekkorra várhatóan Bárányfok és Gemenc-Duna-part között elindulhat a kisvasút. Barabás Tibor, a Gemenc Rt. szakembere elmondta: a fővonal harminc kilométeres szakasza víz alá került, és ebben a Duna áradása mellett - a Balaton leengedése miatt - a Sió is közrejátszott. Jelenleg nincs olyan szakasz, amelyhez ne kellene hozzányúlni. A hetven-nyolcvanmillió forintot felemésztő helyreállítást a napokban tudták elkezdeni, és ha nem jön újabb árhullám, akkor július végére a teljes útvonalon közlekedhet a kisvasút.
Az árvíz a vadállományt is megtizedelte. A szarvasok tíz százaléka elhullott az árvíz miatt. Fodermayer Vilmostól, a Gemenc Rt. vadászati osztályának vezetőjétől megtudtuk: az áradás a legnagyobb kárt a vadmalac állományban okozta, annak kilencvenöt százaléka elpusztult. Hozzátette: szerencsére a vaddisznónak jó a reprodukciós képessége, ezért az utóbúgás után augusztusra megszülethetnek a malacok. Az ő takarmányozásukról azonban gondoskodni kell. Az előzetes becslések szerint - mondta az osztályvezető - a vadállományban százmilliós kár keletkezett. A kérdésre, hogy miként hat ez a vadászatra, elmondta: biztosan csökkenteni kell majd a kilövések számát, különösen a vaddisznók esetében. Ez újabb 80-100 millió forintos kiesést okoz a Gemenc Rt.-nek.
A vadállományt sújtja az árvíz egyik legkellemetlenebb következménye, a szúnyogok elviselhetetlen mértékű elszaporodása is. A szarvasborjak tíz-tizenöt százaléka elpusztul miattuk: nemcsak a csípések következtében, hanem azért is, mert az állat védekezésképen nyakig beleáll a kicsit melegebbnek tűnő vizekbe, ami azonban ahhoz elég hideg, hogy a szoptató teheneknek elapadjon a tejük. Varga Zsolt, a nemzeti park őrszolgálatának vezetője ugyanakkor hangsúlyozta: nem szabad elfelejteni, hogy az árvíz nem csak kárt okoz, hanem élteti is a gemenci élővilágot. Ha az áradás elmarad, az nagyobb kárt okoz. Mivel a vadállománynak nincs természetes ellensége, ez tulajdonképpen egyfajta szelekciót is jelent.
A szúnyoginvázió másik súlyos következménye, hogy pokollá teheti a turisták életét, megkeserítheti a vonatutazást, a tanösvényeken való túrázást, a kenuzást és a hajókirándulásokat is.
Ugyanakkor a megoldás nem egyszerű, hiszen nagyjából tizenháromezer hektáron még víz van, ezért itt kell a lárvákat irtani, nem elég a levegőből permetezni. A lárvák kiirtásával viszont a halaktól veszik el a táplálékot, ami miatt a halászok panaszkodhatnak majd. Varga Zsolt hozzátette: ráadásul a permetezéssel az énekesmadarak fiókái és más élőlények is veszélybe kerülnek.
Fodermayer Vilmos elmondta: a Gemenc Rt. a napokban megkezdi a tárgyalásokat a nemzeti parkkal arról, mit lehetne tenni az elviselhetetlen helyzet javítása érdekében. A megoldást sürgeti, hogy a vérszívók miatt a gemenci erdő közelében fekvő településeken sem lehet megmaradni, ráadásul felesleges a szúnyogokat tetemes összegekért gyéríteni, mert rövid időn belül újra megjelennek.
Mácz Katalin