2016.06.20. - Egy szervezet szerint csaknem 60 százalékkal többen haltak meg 2015-ben, mint egy évvel korábban.
A természet hihetetlen veszélyben van, ugyanúgy, ahogy azok is, akik próbálják megvédeni. Egy új jelentés szerint 2015 valószínűsíthetően a leghalálosabb év volt környezetvédő aktivisták számára. Brazíliában és a Fülöp-szigeteken a legvészesebb a helyzet, minden héten három aktivistát vagy a földjükért harcolót ölnek meg.
Hatalmas az igény az olyan termékek iránt, mint az ásványi anyagok, a fa vagy a pálmaolaj, és a kormányok, vállalatok, és különböző bűnözői csoportok mindent megtesznek, hogy minél nagyobb részesedést szerezzenek belőlük – mondta a Global Witness kampányfőnöke, Billy Kyte. Az aktivisták és az őslakosok ellen pedig magán biztonsági cégeket, állami hadsereget és profi gyilkosokat alkalmaznak. Kyte szerint minden egyes általuk rögzített esetre több olyan is jut, amiről sohasem számol be senki.
2015-ben összesen 16 országban történt ilyen okokból gyilkosság, a szervezet adatai szerint összesen 185. Ez 59 százalékkal több, mit a 2014-es adatuk, és a legmagasabb 2002 óta, amióta gyűjtik ezeket az eseteket.
A fülöp-szigeteki aktivista, Michelle Campos apja és nagyapja is harcolt már a különböző vállalatok ellen, akik minél nagyobb területen szeretnének bányászni aranyat, nikkelt és szenet, ugyanis ahol az aktivista él, Mindanao régió gazdag ezekben az ásványkincsekben. Mintegy 3000 őslakosnak kellett otthagynia az otthonát, csak tavaly 25 környezetvédelmi aktivista halt meg itt, miközben a vállalatok paramilitáris cégek védik.
Brazíliában pedig a lakosságnak bűnbandákkal kell megküzdenie, akik a fakitermelésből akarnak minél nagyobb részt megszerezni, és akiknek rengeteg korrupt hivatalnok játszik a kezük alá.
Az egyik legutolsó áldozat Isídio Antonio volt, egy kisbirtokos gazdálkodó közösség vezetője, aki már az elmúlt években számos halálos fenyegetést kapott, mert felemelte a szavát a földjeiken történt illegális fakitermelés ellen. A rendőrség sosem vizsgálta a gyilkosságot.
A Global Witness szerint a brazil fakitermelés 80 százaléka illegális, amely a világ fakitermelésének 25 százaléka, és Európába, az Egyesült Államokba és Kínba adják el.
Veszélyes hivatás: sose gyilkoltak meg ennyi környezetvédőt (Bors)
- Zétényi Zoltán
- Napilapok
- Találatok: 934