2016. június 26. - Kocsér - A Kocséri Erdőbirtokossági Társulat alakuló közgyűlésének jelenléti ívét halottak is aláírták – állítják nevük elhallgatását kérő, idős, kocséri lakosok.
A nyugdíjas panaszosok 9 éven keresztül küzdöttek, hogy visszakaphassák az erdeikből véleményük szerint jogtalanul kitermelt fa értékét, összesen mintegy 21 millió forintot. Mindhiába: ügyük a bíróságig sem jutott el.
Végső elkeseredésükben fordultak szerkesztőségünkhöz nevük elhallgatását kérő, idős, kocséri lakosok. Állításuk szerint négy ember csalással termelt ki 21 millió forint értékben fát erdeikből, mely összeget az állítólagos bűnözők saját erdőterületeik újratelepítésére használták fel.
– Azért nem vállaljuk a nevünket, mert félünk. Akik olyan aljas dolgokra képesek, mint a csalás, magánokirat hamisítás és nyugdíjas emberek meglopása, azoktól minden gonoszság kitelik – fogalmazott egy idős, kocséri bácsi. A károsultak panasza bejárta már a Nagykőrösi Rendőrkapitányságot, valamint a Fővárosi Főügyészséget is, a 9 éves pereskedés azonban nem hozott pozitív eredményt számukra.
– Négy vagy öt erdő van a faluban. A Tsz felbomlása után az erdőterületek nem kellettek senkinek, így mi, környékbeli lakosok kötelesek voltunk 10 százalék erdőt és 10 százalék gyepet elfogadni, valamint egy erdészeti szakembert felfogadni a területek rendben tartására, amit meg is tettünk – kezdte a történetet a bácsi.
A szakember felfogadása révén hat, egymástól elkülönült erdőgazdálkodási egység jött létre Kocsér községben. A gazdálkodás egészen 2007-ig rendben zajlott: abban az évben érte el ugyanis a panaszosok erdőterületének faállománya a vágásérett kort. A kiosztott erdőterületek között volt nagyon jó állapotú, de akadt olyan is, melyből a Tsz még működése alatt kivágatta a fákat. Az állítólagos bűnözők ilyen, rosszabb minőségű erdőterületeket birtokoltak. – Kötelességük lett volna újratelepíteni a saját részüket, de szerintem nem volt rá pénzük, ezért jöhetett az ötlet, hogy meglopjanak minket – folytatta az idős férfi.
Kilenc halott írt alá
2007 áprilisában az erdőtulajdonosok egy alakuló közgyűlésen döntöttek arról, hogy a hat különálló erdőgazdálkodási egység egy közös erdőbirtokossági társulatban összeáll. A panaszosok állítása alapján azonban a Kocséri Erdőbirtokossági Társulat alakuló közgyűléséről nem értesültek, nem vettek részt rajta, a jelenléti íven ugyanakkor mégis szerepel az aláírásuk. – Ez az alakuló taggyűlés állítólag a kocséri könyvtárban zajlott le. A jelenléti ív alapján 74 ember vett rajta részt, holott be sem férnénk ennyien egyszerre a könyvtárba – állítja a nyugdíjas bácsi. Az ügy további pikantériája, hogy az aláírók közül a közgyűlés időpontjában 9 személy már a temetőben nyugodott: akad közülük, aki 1981-ben vesztette életét.
Szélmalomharc
Az állítólagos károsultak közül 18 kocséri erdőtulajdonos 2008-ban összefogott, és felfogadta dr. Ricza Ferenc ceglédi ügyvédet, hogy járjon el ügyükben: meg is tette a feljelentést a Nagykőrösi Rendőrkapitányságon.
– Megnéztem az iratokat, elmentem a cégbíróságra is. Arra a megállapításra jutottam, hogy bűncselekmény alapos gyanúja fennáll. Hozzátartozik az ügyhöz, hogy 20 évig voltam a rendőrség állományában, bűnügyi szakterületen, tehát megvolt a kellő gyakorlatom ahhoz, hogy el tudjam bírálni, történhetett jogsértés – mondta az ügyvéd. – Személyesen beszéltem a Nagykőrösi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetőjével, mikor a feljelentést beadtam, hogy azonnal házkutatást kell tartani – mesélte.
Ricza Ferenc elmondása alapján a házkutatás meg is történt, azonban a rendőrök csak az erdőbirtokossági társulatot érintő dokumentumokat foglalták le, a korábbi, különálló erdőgazdálkodásokra vonatkozó papírokat nem, melyek a későbbiekben el is tűntek. – Ha lefoglalták volna az erdőgazdálkodás iratait is, akkor ott lettek volna a jegyzőkönyvek, melyek alapján az erdőbirtokossági társulat alakuló közgyűlésének jelenléti ívét összemásolhatták – közölte az ügyvéd. A kocséri panaszosok az ügy egyéb iratai mellett szerkesztőségünk rendelkezésére bocsátották a Kocséri Erdőbirtokossági Társulat alakuló közgyűlésén készült jelenléti ív másolatát is, melynek a 9 elhunyt személy szignóján túl érdekessége, hogy a 6. után a 19. sorszám következik, valamint a 12.et a 38. sorszám követi.
A Nagykőrösi Rendőrkapitányság megállapította, hogy az ügyben csalás nem történt, csak okirat hamisítás. – Az erdészt el is marasztalta az ügyészség a későbbiekben, mert megállapította egy személy vonatkozásában az okirat hamisítást – tájékoztatott az ügyvéd, aki hiába szerezte be a közgyűlés időpontjában már elhunyt aláírók halotti anyakönyvi kivonatait, rájuk vonatkozóan mégsem vizsgálódott a hatóság.
Az ügy a későbbiekben a Budapesti VI. kerületi Rendőrkapitányságra került, mert a cégbíróság helye szerint illetékes rendőrkapitányság volt jogosult eljárni.
– Folyt a nyomozás a hatodik kerületben. Legalább nyolcszor személyesen érdeklődtem. Próbáltam elmondani, miért történhetett csalás is. Többször beszéltem személyesen illetékes ügyészekkel is, leveleket írtam, de egyre inkább úgy éreztem magam, mint Don Quijote a szélmalomharcában – fogalmazott dr. Ricza Ferenc.
„Megviselt ez az ügy”
Az ügyben 2016 februárjában hozott határozatot a Fővárosi Főügyészség Kerületi Ügyészségek Másodfokú Nyomozás Felügyeleti és Vádelőkészítési Osztálya. Az igazságügyi írásszakértő megállapította az eredeti jelenléti ívekről, hogy azokon „ technikai írásátvitelre utaló nyomok nincsenek, a vizsgált aláírások természetes írómozgások eredményei. Így alaptalan a panasz azon felvetése, hogy az alakuló közgyűlés jelenléti íveit összemásolás technikájával meghamisították”– olvasható a határozatban. Szerepel benne továbbá, hogy a Budapesti VI. és VII. kerületi Ügyészség az egyik gyanúsított terhére rótt cselekményt „magánokirat hamisítás vétségének minősítve, a gyanúsítottal szemben a vádemelést egy év időtartamra elhalasztotta, majd a vádemelés elhalasztásának eredményes elteltét követően a büntetőeljárást megszüntette.”
Az ügy tehát nem jutott el a bíróságra: csalás nem történt, az okirat hamisító megúszta, a panaszosok pedig vigasztalhatatlanok.
– Egy esélye lenne még a kocsériaknak: elmenni a bíróságra, és egy magánvádat előterjeszteni, de én ebben már nem kívánok részt venni. Nagyon megviselt ez az ügy – árulta el dr. Ricza Ferenc.
Az idős, kocséri panaszosok azonban elmondták: sem anyagilag, sem lelkileg nem elég erősek már ahhoz, hogy továbbfolytassák küzdelmüket. – Teljesen kimerültünk. El is adnám már az erdőrészemet, de senkinek nem kell – mondta a neve elhallgatását kérő, idős bácsi.
Felkerestük a Kocséri Erdőbirtokossági Társulat egyik volt vezetőségi tagját, aki bár kifejtette álláspontját az ügyben, a későbbiekben azonban visszavonta nyilatkozatát. Valamint megkérdeztük az erdőbirtokossági társulat jelenlegi vezetőjét is, de nem kívánt nyilatkozni lapunknak az üggyel kapcsolatban. Koós Kata