Somogy területének mintegy 30 százalékát, 185 ezer hektárt borítja erdő, amin háromezer erdőtulajdonos osztozik.
Egy területfejlesztési tanulmány szerint a megyében mintegy 50 ezer hektárt legcélszerűbb erdőtelepítéssel hasznosítani.
- Az európai uniós támogatási rendszerrel törekszik az erdészeti hatóság ösztönözni az erdőtelepítőket, hogy őshonos, stabil szerkezetű erdők jöjjenek létre - emelte ki Nádas József, az Állami Erdészeti Szolgálat (ÁESZ) kaposvári igazgatója. - Az erdőtelepítési programhoz a csemetekertek biztosítani tudják a szükséges ültetési anyagot. Az új tulajdonosok közül egyre többen vállalkoznak a földterületük hosszú távú hasznosítására ott, ahol a mezőgazdasági termelés ráfizetéses. Ha az erdőtelepítési kedv nem lankad, tíz éven belül elérhető a tervezett 200 ezer hektár. - Erdeink egészségi állapota átlagosnak mondható. Leggyakoribb károkozók az időjárás, illetve a vad, a cserebogár és a gyapjaslepke. A ságvári, tabi, balatonendrédi és a tengődi erdőkben várható a gyapjaslepke kártétele, de nem olyan mértékben, mint az elmúlt időszakban - tette hozzá Nádas József.
Az erdőgazdálkodónak szinte minden megmozdulásához az ÁESZ engedélyét kell kérnie, de a tulajdonos tudta nélkül sem lehet bármit megtenni.
- A gazdálkodó beleegyezése kell ahhoz, hogy a kidőlt, kiszáradt fekvő fát valaki elvihesse, vagy gombát, virágot szedjen. A vágáshoz már az ÁESZ engedélye kell. Az alkotmány közcélok érdekében korlátozhatja az erdőgazdálkodók tevékenységét, hiszen a tiszta levegőhöz, a pihenéshez mindenkinek joga van, s nem elhanyagolható az erdők zaj szűrő szerepe sem. Még az is szabályozott, hogy mennyi időt tölthet egy turista az erdőben. Ha 24 óránál tovább akar ott tartózkodni, esetleg sátrat verni, nem kerülhető ki a tulajdonos.
F. Szarka Ágnes