2016.12.15. - Debrecen – Fát ültetni kizárólag önkormányzati engedéllyel szabad a házunk elé, az előkertbe.
Egyik olvasónk a Napló Agora internetes fórumán azt kérdezte, hogy kinek a feladata annak a kertes házas városrészben található előkerti járdának a kijavítása, amelyet egy vadon nőtt bálványfa (a köznyelv szerint ecetfa) gyökere felnyomott, így az balesetveszélyessé vált? Ilyenkor a ház tulajdonosának, vagy az önkormányzatnak kell-e intézkednie, és a felmerülő költség kit terhel?
Az önkormányzat intézkedik
A kérdésekre Kuhn András, Debrecen főkertésze válaszolt eképpen: mivel az előkertek közterületen találhatók, azok az önkormányzat tulajdonában vannak. Vagyis a város feladata az ottani növények gondozása, valamint a járda kijavítása is, melyet kérni kell. – Viszont ha az adott bálványfa nem nyomta fel a járdát, vagy nem tesz kárt épületben, nem vágják ki. Amikor egy új garázsbejáró kialakításakor esik útba egy egészséges ecetfa, a kivágást csak akkor engedélyezzük, ha helyette az érintett gondoskodik a fa pótlásáról. Annak örülnék, ha először megnéznénk, egy sor fa kivágása nélkül is megépíthető-e a garázsbejáró – jelentette ki Kuhn András.
A gazda felszólítása
Kíváncsiak voltunk, mi a helyzet fordított esetben, vagyis akkor, ha magántelken belül növekszik egy nagyon sok hajtást a kerítésen kívül, az utcán hozó, például ecetfa, vagy meggyfa. A polgármesteri hivatal ilyenkor felszólíthatja-e a tulajdonost arra, hogy azt vágja ki? – Egyelőre nincs ilyen jogszabályi lehetőség – válaszolta a főkertész. Hozzátette: viszont ha valaki az előkertben dobja el a szemetet, ha odahullik a falevél, azt az ott lakónak kötelessége eltakarítani.
Az utcához illeszkedően
Az a kérdés is felmerült, hogy az előkertbe az ottani magántelek tulajdonosa ültethet-e fát, fákat? Kell-e ehhez engedélyt kérni, vagy az a helyhatóság feladata? – Tulajdonosi hozzájárulás szükséges ehhez az önkormányzattól – mondta Kuhn András. Kiderült ugyanakkor, most dolgoznak a zöldfelület védelmi rendelet megújításán, amelyben ezt részletesen szeretnék szabályozni. Úgy fogalmazott, azt szeretné, hogy lehessen oda fákat telepíteni, de továbbra is csak tulajdonosi és szakmai hozzájárulással. Utóbbira azért van szükség, hogy olyan fák kerüljenek földbe, amelyek oda valók. Például nem szöszölnek, az allergiásoknak nem okoznak panaszokat, nem hullik róluk a kocsikra esetleg kárt okozó termés, például dió, gesztenye. Az is szempont lesz, hogy amennyiben az egész utcát sötétbordó levelű fák szegélyezik, akkor ne ültessenek oda sárga levelűeket – ismertette a főkertész.
Az utcai fák gondozása
Kuhn András hangsúlyozta, hogy az előkertbe ültetett fa tulajdonjoga azonnal „átszáll” az önkormányzatra, így a gondozása is az ő feladatuk. Ez azt jelenti, hogy ha az utcai fákat mondjuk ellepik a hernyók, vagy erősen moníliásodnak a meggyfák, akkor azok permetezéséről a városnak kell gondoskodni.
– Az előkerteket hosszú távon nem akarom felforgatni, mindössze annyit szeretnék elérni, hogy azok rendezettek legyenek. Ennek érdekében akár szakmai útmutatást is adhatna a város. Most készül a települési arculati kézikönyv, amely ezt elmagyarázza és szabályozza is majd – tette hozzá. Orosz Csaba