2016. december 30. - Az Európai Bizottság megerősítette, hogy egy minden eddiginél sikeresebb kampánynak köszönhetően az Európai Unió természetvédelmi törvényei megmenekültek. A civilek a törvények betartatását szorgalmazzák.
Sokat jelent a megyének, hogy az Európai Bizottság és elnöke, Jean-Claude Juncker nemrég megerősítette, hogy az Európai Uniós természetvédelem két alappillérét – a Madárvédelmi- és Élőhelyvédelmi Irányelvet – nem változtatják meg a gazdasági lobbik kéréseinek megfelelően. Ezzel a bejelentéssel az irányelvek bizonytalan jövőjével kapcsolatos két év végre lezárulhat. A bizottság most egy akciótervet készít a törvények hatékonyabb betartatása érdekében. A Madárvédelmi irányelv és az Élőhelyvédelmi irányelv jelentik az uniós természetvédelem alappilléreit.
Somogynak nagyon fontos
Európai szinten több mint 1400 veszélyeztetett faj és egymillió négyzetkilométer Natura 2000 terület védelméről gondoskodnak. A szakmailag is elismert irányelvek védelme mellett közösen álltak ki lakosok, tudósok, kutatók, vállalkozások, nemzeti kormányok és az Európai Parlament. Köztük számos somogyi környezet- és természetvédelmi szervezet. – A megye számára különösen fontos ez a két irányelv, hiszen a Duna-Dráva Nemzeti Park és a Dráva mente nagy része Natura 2000-es védett terület – mutatott rá Toldi Miklós, a Dráva Szövetség elnöke. – Sok-sok tízezer hektárnyi rét, erdő, legelő tartozik ide, ahol számos úgynevezett jelölőfaj él, melyek veszélyeztetett vagy védelmi státuszban vannak. Somogyban kiemelkedik közülük például a rétisas, a fekete gólya, a nagy kócsag, vagy a zöldfülű fekete harkály.
Toldi Miklós hangsúlyozta a védelmi státusz jelentőségét, hiszen a Natura 2000-es területek egyfajta védelmet jelenthetnek a most tervezett drávai vízerőművek ellen is, melyeket most jelölték ki szomszédunk, Horvátország folyó menti részein is.
Mindenképpen siker
Az európai civilszervezetek 2015 tavaszán kampányt kezdeményeztek. Az akciót itthon a három legnagyobb civil szervezet, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, és a WWF Magyarország koordinálta, mintegy 9000 aláírással segítve a nemzetközi kezdeményezés sikerét.
– A döntés nyilvánossá vált, ami az irányelvek megőrzése mellett azok végrehajtásának javítását is célul tűzi ki, nagyon jó hír, ami egyben jelzi, hogy az európai állampolgárok véleménye számít – mondta Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója. – A természetvédelem számára kiemelkedő jelentőségű siker ünneplése mellett nem felejthetjük el, hogy valós eredmény csak akkor születhet, ha az egyes tagországok is megteszik saját területükön a megfelelő intézkedéseket. Magyarországnak az Európai Unión belül kiemelt szerepe van, hiszen az önálló pannon természetföldrajzi régió több mint 90 százalékának védelméért felelős.
A természetvédelmi szervezetek örülnek a hírnek, de hangsúlyozzák, hogy a munka oroszlánrésze még hátra van, hiszen ahhoz, hogy a mostani döntés tényleg kedvező legyen a természet számára, határozott lépésekre van szükség az irányelvek megfelelő végrehajtása érdekében. Csak így lehet felvenni a harcot a természet pusztításával szemben, mint például a nagyüzemi mezőgazdaság, a fenntarthatatlan erdőgazdálkodási és vízgazdálkodási gyakorlat, vagy a védett területeket károsító beruházások.
Előremutató célokat tűznek ki
– A Natura 2000 hálózat kiváló lehetőséget jelent a természet- és környezetkímélő gazdálkodási módok bevezetésére és megerősítésére, ami alapvető eleme a hosszú távon fenntartható, a természeti erőforrásokkal felelősen gazdálkodó jövőnek – mondta Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója. – Az ehhez szükséges eszközök, a környezetvédelmi szabályozások és a támogatási rendszerek rendelkezésre állnak, de végrehajtásuk és az ahhoz kötődő társadalmi párbeszéd jelentős megerősítésre szorul.
Hozzáfűzte, hogy az Európai Bizottság kommunikációja az irányelvek megőrzésén túl a végrehajtás erősítésére is célokat tűz ki, ami előremutató. Úgy véli, mindent meg kell tenni nemzetközi és hazai szinten egyaránt, hogy ez megvalósulhasson.
Partnerség és szaktudás kell
– A természeti értékek védelme és a Natura 2000 hálózat megőrzése nem képzelhető el önálló, működőképes, szaktudással rendelkező és partnerségre törekvő természetvédelmi intézményrendszer nélkül – tájékoztatott Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke. – Hazánk környezet- és természetvédelmi intézményrendszerének ijesztő gyengülése kérdésessé teszi azt, hogy erre alkalmas-e. A kormánynak a közeljövőben megfelelő lépéseket kell tennie az intézményrendszer javítása érdekében. Jeki Gabriella