2017. március 7. - A Jobbik álhíreknek bedőlve privatizációt emleget, holott a természeti vagyon eladásáról szó sincs
Hiába próbálja a Jobbik a nemzeti erdővagyon kiárusításával borzolni a kedélyeket, a kormány nem tervez ilyen lépést a szaktárca vezetője szerint. Az állami erdőterületek nagysága meghaladja az egymillió hektárt, az állomány az elmúlt években hatezer hektárral növekedett.
Nem tervezi a kormány az állami erdők privatizálását – szögezte le képviselői kérdésre adott írásbeli válaszában Fazekas Sándor. A földművelésügyi miniszter Magyar Zoltán jobbikos országgyűlési képviselő megkeresését a 2018-as választási kampány korai megkezdésének tulajdonította, s közölte: a kormánynak nem volt és jelenleg sincs olyan szándéka, amely az állami tulajdonban álló erdővagyon privatizálását célozná, ennek előkészítése sem zajlik. – Sajnálatosnak tartom, hogy a Jobbik a saját maga által gerjesztett álhíreknek bedőlve írásbeli és szóbeli kérdések útján próbál hírverést kelteni valótlanságoknak – emelte ki a tárcavezető.
A Földművelésügyi Minisztériumtól megtudtuk, hogy az állam tulajdonában jelenleg több mint egymillió hektár erdőterület van, 2010 óta mintegy 6000 hektárnyi erdő került az államhoz, amelyek vagyonkezeléséről a nemzeti parkok igazgatóságai gondoskodnak. Bár a jogszabályi kötelezettségből adódóan előfordulhat, hogy újabb erdőségek kerülnek az államhoz, a tárca várakozásai szerint mindez nem jelent majd nagyobb változást a nemzeti erdővagyon mennyiségében.
A kormányzati honlapra feltöltött, Magyarország erdőállományáról szóló miniszteri tájékoztató szerint 2016. január elsején a teljes hazai erdőállomány megközelítette a kétmillió hektárt, ennek 56,13 százaléka állami tulajdonban volt. Az állami erdők döntő hányada a Földművelésügyi Minisztérium tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó 22 állami tulajdonú erdészeti részvénytársaság kezelésében volt.
Ezek a szervezetek kicsivel több, mint egymillió hektáron gazdálkodtak, emellett a vízügyi igazgatóságokhoz, illetve a nemzeti parkok további 90 ezer hektárnyi állami erdő tartozott. Megemlíthető az is, hogy a kormány tavaly októberben fogadta el a 2030-ig szóló Nemzeti erdőstratégiát. A dokumentum is rögzíti, hogy az állami erdőket, mint nemzeti kincset, közérdekből meg kell őrizni. A stratégia szerint az állami erdők állapota az elmúlt időszakban folyamatosan javult, gazdasági hasznosságuk megkérdőjelezhetetlen, ahogyan a közjóléti szerepük is egyre inkább érvényesül.
– A társadalom által elvárt szolgáltatásokat elsősorban az állami tulajdonban lévő erdőktől várhatjuk el a legmagasabb szinten, ezért kiemelt fontosságú, hogy az állami erdőségeket csak kivételes esetben lehessen elidegeníteni – olvasható a stratégiában. A dokumentum felhívja a figyelmet arra is, hogy az erdőgazdálkodásnak kiemelt szerepe van a vidékfejlesztésben, a vidéki lakosság megőrzésében és a foglalkoztatásában.