Értékeket a hulladékból (Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. június 8.
Hasznosítható energiaforrások a mezőgazdaságból
Megyei körkép- A környezetvédelem fontosságának felismerése és a föld mélyében rejlő források, mint a szén és a kőolaj készleteinek apadása a mezőgazdaság eddig csak részben hasznosított forrásaira irányítja az emberek figyelmét.

Veszprém megyében korábban is figyeltek a mezőgazdaságban keletkező energiák hasznosítására. Gőgös Zoltán országgyűlési képviselő, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának alelnöke elmondta, hogy fiatal szakemberként az akkori Pápai Állami Gazdaságban, a mai Agroprodukt Rt.-nél foglalkoztak az állattartó telepe-1 ken keletkező anyagok energetikai célú hasznosításával. Akkor főként az volt a cél, hogy a telepen magán csökkentsék az energiabevitelt. Ma már ennél többet akarnak elérni, hiszen arra is gondolnak, hogy a telep közelében élő lakosságot is bevonják az energiaellátásba.
A nagyalásonyi Táncsics mezőgazdasági szövetkezetnél az alapanyag-termeléstől az élelmiszer-előállításig fogják át a mezőgazdasági termelést. Növénytermesztésükben foglalkoznak gabonákkal, melyek jelentős részét saját állatállományukkal etetik fel. Tejelő teheneik mellett serté seket is tartanak, s a vágóállatokat saját húsüzemükben dolgozzák fel. A szövetkezetnél a trágyakezelést összekapcsolják az energiatermeléssel. Már tervezik azt a biogázüzemet, amelyben a híg trágyát hasznosítják, s később gázként vagy a villamosenergiatermelésben égetik el.
A közelben, Nemesszaló-kon pedig bioetanolüzem épí-' téséről döntöttek. Az etanolt például a közlekedésben lehet felhasználni, a benzin adalékanyagaként, de már léteznek olyan gépkocsik, amelyeket kizárólag   bioetanollal   üzemeltetnek, A gyártás melléktermékeit is hasznosítják. A fehérjetartalmú részt állatok takarmányozására, hiszen ez biológiai szempontból értékes anyag, a többi mellékterméket pedig elégetik, s így termelnek velük energiát.
Sümeg térségében az Agrárinnovációs Szövetség tartott tavaly egy konferenciát a térségben működő önkor-.jnány zatoknak az alternatív és a megújuló energiákról. A tanácskozás eredményeként megalakult egy térségi társu lás, amelyik feladatául tűzte   ' ki ezeknek az energiáknak a hasznosítását, s már haladnak a tervek megvalósításában.
Sokat beszélünk az utóbbi időben arról, hogy régebben a magyar mezőgazdaságban az állattenyésztés  az  alaptevékenység hatvan százalékát jelentette, s negyven százalék volt   a   növénytermesztésé, mára ez az arány megfordult, s ez azt is jelenti, hogy például a szalma,  mely  az állattenyésztésben alomként, kisebb részben a takarmányba keverve hasznosult, ma feleslegessé válik. Gőgös Zoltán elmondta, hogy a szalma erőművi hasznosítását tervezik Pécsen és Miskolc térségében. A biomasszát egyre több erőműben hasznosítják, például Ajkán. Ennek a programnak a keretében fát égetnek el, ami megújuló energia. A mezőgazdaság   jövedelmezőségétjavítja, ha nagyobb területeket állítanak át a bioetanol és a biodízel termelésére, illetve energiaültetvényeket telepítenek gyorsan növő fásszárú növényekből. Az ener-giáfű iránt is növekszik az érdeklődés.

 


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.