Kóka János mindent eladna, a szocialisták még hezitálnak
Úgy tűnik, csak saját óhaját hangoztatta Kóka János gazdasági miniszter egy internetes portálon, amikor állami tulajdonban lévő' több cég privatizációjáról beszélt. Mint kiderült, a liberális politikus ilyen témában még nem egyeztetett szocialista társaival.
Többek közt az Állami Autópálya Kezelő Zrt., a Szerencsejáték Zrt. és a Magyar Villamos Művek Zrt. kisebbségi csomagjának eladásáról értekezett egy internetes portálon a gazdasági miniszter. Kóka János korábban mintegy száz állami tulajdonban lévő cégről tartotta úgy, hogy privatizálni kellene. Az állami cégek eladásáról, s főként a miniszter által most említettekről ugyanakkor a liberálisok még nem tárgyaltak szocialista társaikkal. Podolák György, a szocialista párt gazdasági csoportjának vezetője például a Magyar Villamos Művek Zrt. bármilyen mértékű privatizálását teljesen elképzelhetetlennek tartja. Mint lapunknak mondta, Kóka János gazdasági miniszter valószínűleg azt jelentette be, amit ő szeretne, ám ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez meg is valósul. Hozzátette: mint arról korábban a szocialisták által is támogatott parlamenti döntésben határoztak, az MVM Zrt.-ben meglévő 99 százalékos állami tulajdont semmiképpen sem szeretnék értékesíteni. A gázellátás közelmúltban bekövetkezett zavarai is azt erősítik meg, hogy az országnak elengedhetetlen szüksége van a stabil, állami irányítással működő villamosenergia-rendszerre - nyilatkozta a felvetéssel kapcsolatban Podolák. A többi társasággal kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly már közölték: ezen társaságok eladására nem érett a helyzet. Elképzelhetetlennek tartotta, hogy van olyan gazdasági szereplő, aki tokkal-vonóval átvenné például az óriási mértékű adósággal küzdő MÁV-ot. Mindazonáltal, mint mondta, nem kizárt, hogy különválasztva a személyszállítástól, az áruszállítási üzletágat értékesítik, mivel ezzel megteremthetők az elengedhetetlen beruházásokhoz szükséges összegek.
Összegezve véleményét, hangsúlyozta, hogy az állami tulajdon kezeléséről még komoly tárgyalások várhatók a koalíciós pártok között. Ezzel összefüggésben pedig elmondta, hogy nem mondott le azon törvényjavaslatáról, amelyben az állami vagyonhasznosítás jogszabályi kereteinek kialakítására és a vagyonkezelés új intézményi rendszerének kiépítésére tett javaslatot. Leszögezte, hogy bár a törvénytervezetről eddig a parlament nem tárgyalt, arról nem mondott le, s e téren „nagyarányú változások várhatók". Mint korábban megírtuk, e javaslat szerint az Országgyűlés 2006. december 31-ig megalkotja az állami vagyonnal való gazdálkodásra, a teljes állami vagyonra vonatkozó vagyonkataszter elkészítésére, valamint az állami vagyonkezelés új szervezeti-intézményi rendszerére vonatkozó részletes szabályokat tartalmazó törvényt. Az új intézményi rendszer működésének megkezdésével egy időben pedig az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. és a Kincstári Vagyoni igazgatóság megszűnne. Az indoklás szerint az ÁPV Zrt. megszüntetése jelezné, hogy befejeződött az állami tulajdon lebontása, és új korszak következik az állami vagyongazdálkodásban.
DÉNES Z0LTáN