Ûzés Az igazi vadászok a kizárólag a hús szerzéséért fegyvert fogó társaikat és az orvvadászokat nem tűrik meg maguk mellett – Sokan voltak a hétvégi vadásznapon
Szentlőrinc A kezdeti rossz idő ellenére is rengetegen látogattak el a szombaton megrendezett megyei vadásznapra. A reggeli Hubertus-mise után szarvashívó („bőgő”) versenyt, íjász-, solymász- és vadászkutya-bemutatót is tartottak.
Van egy találó, a vadászatot, a vadászokat jól jellemző mondás Széchenyi Zsigmondtól, ami úgy szól: „A vadászat vadűzés és erdőzúgás, de legfőképp erdőzúgás”, mondja Gondos Gyula, a Baranya Megyei Vadászkamara és Vadászszövetség titkára.
A két szervezet, valamint Szentlőrinc és a szentlőrinci kistérség önkormányzatai rendezésében tartották meg a vadászjuniálist szombaton. A jó hangulatú eseményen a puskások mellett íjászok, solymászok is jelen voltak szép számmal, és érkeztek vendégek a határokon túlról is.
A vadászokra nem véreskezű, ravaszhúzogató emberekként kell gondolni, nekik elsősorban nem a zsákmány a fontos, hanem a természet szépsége, beszél társairól a titkár. A vadászszövetség a társaságok, vadgazdálkodók, a földtulajdonosi közösségek, míg a szakmai kamara az egyének érdekképviseletét látja el. A kamarai tagság nem kötelező, ám mindenki egységesen, önként vállaltan csatlakozott a szervezethez. A kamara küzd az orvvadászok ellen is, a tapasztalatok szerint sikerrel, itt ugyanis még nem volt törvénytelen vadűzésre példa immáron 15 éves működésük alatt, büszkélkedik Gondos Gyula. Nem véletlenül fektetnek nagy hangsúlyt a természet- és a vadvédelem fontosságára a vadászok oktatása-képzése során. A vadászok nem tűrik meg maguk közt azt, akinek célja a vadhússzerzés.
Az elejtett trófeák azonban minden vadásznak büszkeségei. Most őzbakot és szarvas- ünőt (fiatal, nőivarú egyed) ejthetnek el a szerencsés kezűek, egészen szeptember közepéig. Vaddisznókant, süldőt szeptember elejéig lehet lőni, az ellési, nevelési időszakban azonban kocakímélet van. Minden tilalom megsértése vadászati szabálysértésnek számít, ami a több százezer forintos büntetés mellett legalább egyéves engedélybevonással is jár. Szeptembertől a fővadnak számító gím-, majd októbertől a dámszarvas, illetve apróvad is lőhető. A tél a nagyvadak „selejtezésének”, a vaddisznóhajtásnak az ideje.
Babos A.
Vadhús, csak fagyasztva
Kereskedelmi forgalomban jobbára csak a hipermarketekben, elvétve egy-egy hentesüzletben kapható vadhús, fagyasztva. A kínálat azonban a vadszárnyasoktól a nagyvadakig terjed. Fácánt, vadkacsát kétezer, fürjet három és félezer forint körüli áron kínálnak kilogrammonként. A szarvas, őz, vaddisznó apróhúsból ezerötszáz–kétezer, a nemesebb részekből (combból, lapockából) pedig kétezer–ötszáztól, háromezer forintért vehetünk egy kilót.
Vadászfelszerelések, kiegészítők
Sörétes puska: 120 000–250 000 forint
Golyós puska: 200 000 forinttól
Fegyvertávcső: 100 000 forinttól
Sörétes lőszer: 30–50 forint/darab
Magnum-lőszer: 700–800 forint/darab
Nadrág: 8 000–30 000 forint
Kabát: 20 000–80 000 forint
Kalap: 5 000–15 000 forint
Csizma: 5 000–60 000 forint
Kések, tőrök: 8 000–50 000 forint
Fegyverszíj: 2 000–8 000 forint
Töltényöv: 5 000–15 000 forint
Látcső: 20 000–300 000 forint
Fegyverlámpa: 15 000–50 000 forint
Forrás: DN-adatgyűjtés
Egy valóban költséges sport, nem csak férfiaknak
Baranyában 237 hivatásos és 2339 sportvadászt tartanak nyilván. Utóbbiak közt hölgyek is vannak, pontosan hatvanan. A vadászszövetségnek a megyében 62 bejegyzett tagja van. A vadászatról úgy tartják, költséges sport. A szükséges felszerelések, kiegészítők beszerzése is külön költségvetést igényel (lásd táblázatunkat), de emellett számos egyéb kiadás is van. Célszerű csatlakozni például egy vadásztársasághoz, ahhoz azonban, hogy oda valaki bejusson, sokszor jelentős, akár milliós vagyoni hozzájárulást kell fizetni belépéskor. Ehhez pedig jöhet a havi, akár nyolc–tízezer forintos tagdíj is. A tagságért évente legalább egyszer trófeakilövési lehetőséget kapnak, emellett suta vadat, vaddisznót ejthetnek, és szintén ezért 30–50 kiló vadhús is jár egy évben vadászrészként. Akinek megvan minden szükséges engedélye, az ország bármely erdejében vadászhat, ha oda a terület gazdája meghívta. Fizetni csak akkor kell, ha elejt vagy megsebez egy vadat, árjegyzék alapján, amit a vad trófeájának értéke határoz meg.
Vadásszá csak évek, évtizedek múltán válnak
A vadászok képzésének fellegvára, szervezője, lebonyolítója a vadászkamara. Általában 20-30 főt képeznek egy-egy kurzuson, amelyeket negyedévenként tartanak. A kamara ebben együttműködik a Duna–Dráva Nemzeti Parkkal. A felkészítő tanfolyamok egy hónaposak. A vizsgán a jelentkezőknek fegyver-, gyakorlati és vadgazdálkodási ismeretekből kell számot adniuk tudásukról. Nem ritka eset azonban, hogy a vizsgákon sikerrel szereplők soha nem mennek el vadászatokra, sokan ugyanis csak érdeklődnek a vadászat iránt, szeretnék megismerni, ezért tanulnak. Ahhoz azonban, hogy valakiből igazi, elismert vadász válhasson, sokéves, akár több évtizedes tapasztalatra van szükség, vallják maguk az érintettek. Szinte bárki elsajátíthatja a vadászat csínját-bínját, ám alapvetően fizikailag és szellemileg is felkészültnek kell lenni a vállalkozónak. Fontos tulajdonság a türelem, a természet és vad iránti szeretet. A legtöbb eredményre pedig azok számíthatnak, akik fiatalon, már húszéves koruk körül belekóstoltak ebbe a sportba.