45 hektáron permetezéssel védekeznek a hernyók ellen
Bakonycsernye (ptf) Mintegy 300 hektárnyi területen védekeznek a hernyók okozta károk ellen. A permetezések eddig eredményesek, a szakemberek figyelik a fertőzési gócokat.
Sikeres volt Bakonycsernye térségében, a védekezésre kijelölt 45,5 hektár erdőterületen a gyapjaslepke elleni repülőgépes permetezés — közölte Jaksics István erdő-gondnok. Az erdei növényvédelemmel foglalkozó szakemberek együttes véleménye az, hogy a Bakonynak ebben a térségében / feltárt fertőzési gócokat eredményesen megszüntették, és/a vegyszerrel kezelt területekhez közeli erdőrészekben sem tapasztaltak hernyó okozta kárt.
Az Állami Erdészeti Szolgálat most 300 ezer hektárra becsülte a fertőzött területek nagyságát. A hernyók elleni Védekezést az ország érintett erdőterületein időben meg? kezdték, pontosan akkor, amikor a hernyók elkezdik fogyasztani a fák lombozatát. Az erdészeti közcélú keretből idén 240 millió forintot áldoztak, mivel több milliárd forint értékű erdőt mentettek meg a kártévők „foga" alól. Nem először tapasztalták az erdészek a gyapjaslepke bakonyi kártételeit. Évekkel ezelőtt még nem észleltek jelentősebb pusztítást. Az idősebb erdészek még emlékeznek arra is, amikor a környékbeli lakosságból toboroztak csoportokat, és égig érő póznákkal piszkálták le a fák törzséről a bebábozódott' gyapjaslepke petecsomókat, és elégették. Annak idején ez volt a leghatékonyabb módszer. Amerikában, ahol igen nagy területeken pusztítottak ilyen és ehhez hasonló hernyókárosítók, már a harmincas évek elején repülőgéppel védekeztek, így is jelentős erdőterületek pusztultak ki. Kénytelenek voltak a permetezéseket többször is megismételni.
Jaksics István erdőgondnok és munkatársainak figyelme a lezajlott permetezések után sem lankad. Nemcsak a védekezésben részesített erdőterületen figyelik a gyapjaslepke „mozgását", hanem a védekezési sávon túl lévő erdőrészeket is ellenőrzik. Az erdő mint mindig, most is nagy értéket képvisel, úgy is, mint a legnagyobb légtisztító berendezés és mint az élővilág tüdeje. Az Állami Erdészeti Szolgálatnak most az a nagyobbik gondja, honnan lesz pénz a jövőben a belterületi fertőzött fák védelmére.