Elszaporodtak a rovarok a Tátrában (Új Szó)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. június 23.
A prognózis szerint 2007 tavaszára az egészséges fákra is átterjedhet a szú – a szakemberek véleménye megoszlik, néhányuk szerint természetes folyamatról van szó
Magas-Tátra. Az Erdészeti Természetvédő Szolgálat megfigyelései szerint az év első felében nagymértékben elterjedt a Tátrában a szú. A feromonos érzékelőkben talált rovarok száma rekordértékeket ért el, május végéig a Tátrai Nemzeti Park területén elhelyezett érzékelőkben 20 millió rovart találtak.

Már május elején elözönlötték a rovarok a tátrai erdőket, ám később a hűvös időjárás átmenetileg megfékezte elterjedésüket. Június közepére azonban a fákra különösen káros betűzőszú elárasztotta a természetvédelmi területeknek azt a részét, melyben a két évvel ezelőtti vihar feldolgozatlan faanyaga hever. Erdészeti szakemberek szerint a szúinvázió 2–3 évvel a nagy viharok után szokott kitörni, és annál veszélyesebb, minél több a feldolgozatlan vagy nem kéregtelenített kidőlt és elszáradt fa. A prognózis szerint a nyár további részében is növekedni fog a szúállomány, és 2007 tavaszán az élő fákat is megtámadhatja a kellemetlen rovar. A probléma megoldására különböző javaslatok születtek. Az Állami Erdészet és a természetvédők eltérő álláspontot képviselnek. Az előbbiek szerint a szú elterjedését csupán úgy lehet megállítani, ha minél hamarabb eltüntetik a viharban kidőlt farönköket, beleértve a védett területeken heverő rönköket is. A természetvédők, például a VLK Erdővédő Egyesület szerint a természet maga is megbirkózik a dologgal. A szú elterjedése szerintük normális folyamat, csak azokat a fákat támadja meg a rovar, melyek amúgy sem életképesek, az egészséges növényekre nem terjed át. Kompromisszum máig sem született.
A Magas-Tátrát 2004 novemberében sújtotta a pusztító erejű vihar, melynek következtében 13 ezer hektárnyi erdő pusztult el.
Csehországban is hasonló a helyzet
Az erdészek és természetvédők közötti nézeteltérések a szomszédos országokban sem ismeretlenek. A csehországi ©umavában például az ezredfordulón komoly vita alakult ki, mely máig sem ért véget. A ©umavai Nemzeti Park szeretné elérni a legmagasabb kategóriájú természetvédelmi terület kiszélesítését. Az erdőgazdálkodás képviselői viszont attól tartanak, az ő területeiken is megnő ezzel a szúinvázió kialakulásának veszélye.

KOZSÁR ZSUZSANNA

 


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.