Földjük miatt bajba kerülhetnek a természetvédő közalapítványok (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. július 1.
A parlament várhatóan hétfőn szavaz a közalapítványok megszüntetéséről. A tervezett változtatás mások mellett nyolc olyan természetvédelmi célú közalapítványt is érint, amelyek több ezer hektár védett területet birtokolnak.

Mivel lehetséges jogutódaiknak, az alapítványoknak nincs lehetőségük földtulajdonszerzésre, a lépéssel a védett földek sorsa, illetve az ottani természetmegőrzés is veszélybe kerül.
A Bihar, a Bükk-vidék, a Dunatáj, a Hortobágy, a Pro Vértes, a Tápió-vidék, a Tiszatáj és a Zöld Folyosó közalapítványokat a '90-es években hozták létre a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, illetve az érintett önkormányzatok közreműködésével. Az állam a létrejöttükhöz csak a jogi keretek biztosításával járult hozzá (többek közt lehetővé tette, hogy a civil szerveződések közül egyedüliként földtulajdont szerezzenek). A fő tevékenységük a veszélyeztetett élőhelyek és fajok megmentése, aminek érdekében nemzetközi programokban is részt vesznek, a támogatásokból eddig 5000 hektár, jelentős természeti értéket képviselő területet vettek meg.

Vértes natúrpark
Ez a tevékenység - Viszló Levente, a Pro Vértes Közalapítvány vezetője szerint - azonnal ellehetetlenül, ha a törvényt a tervezett formában fogadják el. Megoldás lenne viszont, ha a jogszabályban - a további működésre lehetőséget kapó közalapítványok között - nevesítenék a természetvédelmi célú szervezeteket, illetve ha lehetővé tennék, hogy a természetvédelmi közalapítványok jogutódjaként létrejövő alapítványok a földtulajdonszerzésben is jogutóddá válhatnának. Kiszel Vilmos, az Országos Környezetvédelmi Tanács elnöke arra hívta fel a figyelmet: a közalapítványokat deklaráltan az állami források hatékonyabb ellenőrzése és célszerűbb felhasználása érdekében szüntetik meg, ezt a célt viszont aligha szolgálja az állami forrással alig rendelkező természetvédelmi szervezetek ellehetetlenítése.
A politikai pártok közül egyedül a KDNP szólalt meg eddig az ügyben. Számára a kormányzat terve elfogadhatatlan - mondta Soltész Miklós, a párt képviselője. Szerinte a szervezetek feladatait sem a minisztériumok, sem az önkormányzatok nem tudják betölteni. Az sem tudható, hogy milyen intézmények vennék át a több ezer szociális közalapítvány teendőit.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.