2006. augusztus 4.
Az igénylők többsége önállóan nem képes az adminisztráció lebonyolítására
Jó hír a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv igénylőinek, hogy a legtöbb uniós forrással ellentétben ezúttal nincs szükség bonyolult pályázati dokumentációra, hosszadalmas előkészítésre. Az igénylőlap ugyanis az esetek többségében egy viszonylag egyszerűen kitölthető formanyomtatvány, igaz, nem egy esetben kiegészítő dokumentumokat kérnek. Mégis: aki biztos akar lenne a sikerben, annak érdemes tanácsadóhoz, illetve falugazdászhoz fordulnia.
A legtöbb uniós támogatásnál jellemzőnél sokkal kisebb adminisztrációt igényel a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) forrásainak igénylése. Téved azonban, aki azt hiszi: a kevésbé bonyolult adminisztráció egyenlő a hibátlan dokumentációval és a biztos sikerrel. A tapasztalatok szerint ugyanis a gazdálkodók többségé önállóan mégsem képes a kiegészítő lapok, naplók vagy más igazolások benyújtását maradéktalanul megtenni. Érdemes tehát szakember segítségét kérni.
Gazdálkodási napló
Az agrár-környezetgazdálkodási támogatás és a kedvezőtlen adottságú területeken tevékenykedők megsegítését célzó források esetében sokaknak okozhat gondot a gazdálkodási napló vezetése - hívta fel a figyelmet Hatvani István Bács-Kiskun megyei falugazdász, hozzátéve: ezt minden esetben elvárják a támogatottaktól. Öt éven át kell regisztrálni a birtokon történt minden fontos eseményt. Legyen szó arról, hogy milyen terményeket termel a gazda vagy arról, hogy mik a terméseredmények, az éppúgy kiolvasható a dokumentációból, ahogy a betakarítás időpontja és egyéb adatai is. Dokumentálni kell azt, hogy mekkora és milyen területeket művel az illető, tartalmaznia kell a használatban lévő állatállomány, a gépek, illetve a gazdasági épületek adatait, sőt még a talajvizsgálatok eredményeit is. A gazdálkodási naplót minden évben augusztus 31-én kell zárni, s azt követően azonnal nyitni a következő esztendőét. Az ebben foglaltakat pedig - pontosabban a napló másolatát - évente december 31-ig kell eljuttatni az illetékes hatóságnak.
Talajvizsgálat
Szükség van bizonyos támogatások megszerzéséhez talajvizsgálatra is. Ezek az agrár-környezetgazdálkodási pénzek esetén most vannak folyamatban: akkreditált talajlaborok gondoskodnak arról, hogy a beküldött mintákról mielőbb kiderüljön, mit tartalmaznak. A gazdálkodókkal tudatták, mennyi és milyen mintát kell eljuttatniuk a célállomásra, akiknek ezt december 31-ig kivétel nélkül meg kellett tenniük. Hamarosan az eredmények is meglesznek, amire alapozva következhet a tápanyag-gazdálkodási tervek elkészítése. Ezt egyébként visszamenőleg is el kell készíteni. Erre azért van szükség, mert pótolni kell azokat az anyagokat, amiket a termesztett növények óhatatlanul is kivonnak a földből a termesztés során: nitrogén, foszfor és más anyagok utólagos bevitele nélkülözhetetlen. A tápanyag-gazdálkodási terv alapján lehet tehát műtrágyázni.
A növényvédelmi megfigyelési adatlapon a kórokozókat és a kártevőket kell regisztrálni, azt, hogy mikor, miért és milyen vegyszerrel kezelték a terményeket - ezt parcellánként és művelési áganként kell kitölteni. A támogatások megszerzésének egyik sarkalatos kérdése a vetésforgó, amit az agrár-környezetgazdálkodási és a kedvezőtlen adottságú területek támogatása estén is szigorúan vesznek.
Üzleti terv
A félig önellátó gazdálkodók támogatását kérőknek szintén az az első feladatuk, hogy kitöltsék az erre rendszeresített formanyomtatványt. Ezt követően öt esztendőre előre üzleti tervet kell készíteniük mindazoknak, akik részesedni szeretnének az uniós kasszából. Az Európai Unió nemcsak azt várja el, hogy rászoruljon a segítségre a gazdálkodó és javuljon a termelő versenyképessége a támogatás segítségével, hanem azt is, hogy igazolni tudja az illető, mire lesz majd képes a forrás felhasználása révén.
- Az üzleti tervben vázolni kell tehát, hogy milyen fejlődési ütemet tervez a gazdálkodó a következő időszakban - szögezte le Hatvani István.
Mindennek során kiindulásként az aktuális helyzetet kell rögzíteni, azt követően, hogy mit és mennyit kíván fejleszteni a gazdálkodó. Az üzleti terv összeállítása bizonyos szakmai ismereteket igényel, s annak nem minden pályázó van a birtokában - magyarázta a falugazdász. Ezért azt tanácsolja, mindenképpen érdemes, a Nemzeti Vidékfejlesztési Tervvel foglalkozó tanácsadókat vagy falugazdászokat segítségül hívni.
Kiegészítő dokumentum
A mezőgazdasági területek erdősítése témakörében erdőtelepítési tervet kell mellékelniük az igénylőknek. Ezt pedig - az előírás szerint - erdőmérnöknek kell kidolgoznia, hogy miként és mi módon képzeli el a pályázó az erdő létesítéséhez szükséges teendőket, a fák összetételét és egy sor más dolgot.
A talajvizsgálatot ez esetben is el kell végezni, de fontos különbség, hogy szükség van megelőző kontrollra. Azaz nem lehetett a támogatási kérelmet követően egy sokkal későbbi határidőre benyújtani azt, ugyanis a talajvizsgálat megléte feltétele a támogatásnak. Nem véletlen, hogy nincs lehetőség a halasztásra, hiszen a talaj milyenségének eredménye határozza meg, hogy milyen fafajokat lehet az adott területre telepíteni. Csak akkor részesülhet a forrásban a kérelmező, ha elképzelése illeszkedik a talaj milyenségéhez.