Jön az amerikai lepkekabóca? (Hajdú Bihari Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. augusztus 5.
Azok a növények, amelyeken tömegesen fordulnak elő, előbb-utóbb elszáradnak.
Debrecen (HBN) - A mi vidékünkön még viszonylag alig ismert kártevők, amerikai lepkekabócák pusztítják a növényeket a fővárosban, adta hírül nemrég a média. Azt is olvashattuk a félelmetes hírű kártevőről, hogy Budapesten már tömegesen lepi el a bokrokat, a fákat, valósággal elcsúfítja a növényzetet.

Alkalmazkodtak
Az amerikai lepkekabócának Magyarországon nincs természetes ellensége. Állítólag két éve jelent meg először, de akkor még nem nagy mennyiségben. Egyedei gyorsan alkalmazkodtak a környezethez, még a telet is átvészelik. A kártevők kiszívják a nedvet a növényekből, és deformálják azokat. Azok a növények és növényi részek, amelyeken tömegesen fordulnak elő, előbb-utóbb elszáradnak.
A szakirodalom, persze, már korábban jelezte az „új" kártevő jövetelét. Az Élet és Tudomány egyik interneten is elérhető cikkében például az olvasható, hogy a lepkekabóca európai „nyomozati jegyzőkönyvében" az első adat Olaszország, ott Venetóban észlelték 1979-ben. A »hírnökök« J. Dlabola kabócaspecialistához kerültek, aki azután 1981-ben publikálta a rovar adatait.
Folyamatosan terjed
„Közben a faj folyamatos terjedéssel elérte Franciaországot (1986) és Svájcot, majd feltűnt Ausztriában, a Balkánon pedig Horvátországból és Szlovéniából is előkerült. Északi terjedéssel 2001 augusztusában jelent meg Brno környékén, végül 2003 őszén Bécs egyik külső kerületében, vegyes lomberdőből nagy sorozatait gyűjtötték be" - idézhetjük cikkből. Nem sokkal később, 2004-ben Budapesten is megtalálták a hívatlan betelepülőket egy platánfasor hajtásain.

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.