Csetevadászok úton-útfélen (Somogyi Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. augusztus 11.
BODZABOGYÓ Előbb a benzinpénzt szedik össze a termésgyűjtők
Nemesdéd
Van mit szedni, van ki szedje, de nincs kinek eladni. A gyógynövénygyűjtők egyre bizonytalanabbnak érzik a felvásárlói piacot.
A nyár a gyógynövénygyűjtés időszaka. Most a bodzabogyó szezonja van, amit gyógyászatban, kozmetikában és festékként hasznosítanak. Sőt a bodzamagolaj még biodízel alapanyagnak is alkalmas. A zalakomári Takács Lajos nemesdédi felvásárlóhoz vitte a megszedett termést. - Éppen 2 mázsa 60 kilogramm lett, 30 forintot kaptunk kilójáért - mondta. - Minden évben idehozzuk a csetét. Egy-egy szezonban úgy 150-160 ezer forintot keresünk vele. Mindig ugyanarra a helyre járunk és óvatosan szedjük a bogyókat, nem törjük le az ágakat, mert jövőre is szeretnénk szüretelni. Bár az ára egyre rosszabb. Három éve még 85 forintot is megadtak érte. Tavaly 15-20 forint volt a kilónkénti kezdőár. Takács Lajos a feleségével már legalább 20 éve gyűjti keresetkiegészítésként a gyógynövényeket. Korábban szagos mügét, lángfakérget, békarokkát, kikericset és fehér mályvát is szedtek. Az évek alatt egyre csak fogyatkozott a kereslet, idén a bodza mellett egyedül a fehér mályvát tudták eladni. Patra vitték, ahol szárítva, 110 forint kilónkénti áron vették át. Csizmadiáné Barkóczi Zsuzsanna nemesdédi felvásárló arról beszélt: a gyógynövények közül egyedül a bodzabogyót veszi át, ami budapesti feldolgozóba kerül. - Vannak, akik egész nagy területet járnak be - mondta. - A gyűjtésnek úgy állnak neki, hogy először az üzemanyag árát szedik össze. Néha csupán 2-3 kilogrammal érkeznek, mások mázsaszám hozzák. Idén 20 forintról indult kilója, de sikerült kiharcolnom még 10 forintot.
Újra szeretnék éleszteni a hagyományt
Nemesdéden a romalakosság körében volt nagy hagyomány a gyógynövénygyűjtés. Jól ismernek minden növényt és mesterei a szárításnak. Halászi Attiláné polgármester elmondta: ahogy beszűkült a piac, egyre kevesebben foglalkoznak vele. Reménysugarat csillantott fel a Dél-Dunántúli Regionális Forrásközpont Kht. A Herbaria Network projekt keretében például felvásárlóhelyeket alakítanának ki olyan településeken, ahol hagyomány a gyógynövénygyűjtés. Nemesdéd is csatlakozott a programhoz.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.