Jó évet zárhatnak a vadászatszervező cégek, ugyanis, év eltelt időszaka erre enged következtetni, s igazából csak most kezdődik a vadászati idény - mondták lapunknak egybehangzóan a piaci szereplők. Eddig a nagyvadak közül csak az őzbakokat lehetett elejteni, de az erre kiadható engedélyek gyorsan elfogytak.
Tavaly 26 ezer külföldi jött Magyarországra, ami növekedést jelent az elmúlt évek 2,3- 25 ezres létszámához képest - tájékoztatták lapunkat a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban. A mostani idényben újabb növekedéssel lehet számolni: a Naturhun Kft.-nél eddig 1600 külföldi vadászt fogadtak, ami 8 százalékkal több, mint egy éve. A bővülés annak köszönhető, hogy a szervezőknek sikerült új piacokat megnyerniük, így egyre több spanyol, francia érkezik az országba, de a skandinávok is érdeklődnek a vadászati lehetőségek iránt. Az ágazat most kezdi kiheverni az EU-csatlakozás utáni visszaesést, ekkor ugyanis a társaságok kénytelenek voltak árat emelni, mert a tevékenységet magasabb áfakulcsba sorolták, de a forint erősödése is megdrágította az országot - a mostani gyengülés tehát éppen ellenkezőleg hat.
Bár a vadgazdálkodásnak köszönhetően Magyarország még mindig a trófea-világranglista első öt helyezettje között van, sok külföldi vadász újabban inkább a kevésbé drága Romániát, Horvátországot, Szerbiét vagy Bulgáriát keresi fel, ahol a vendégek olcsóbban
jutnak jó kiszolgáláshoz. A magyar társaságok éppen az erős konkurencia miatt nem tudják emelni áraikat, mert abban az esetben a külföldiek elpártolnának.
A konkurencia mellett a másik probléma, hogy kevés a vadászház, ahol a külföldieket el
lehetne szállásolni. A társaságok önerőből képtelenek egy ekkora méretű beruházást megvalósítani, pedig egy jól átgondolt fejlesztési stratégiával fel lehetne lendíteni a vadászturizmust. Ennek előnye, hogy a külföldiek nemcsak a preferált térségeket látogathatnák, hanem ismeretlen régiókat is megismerhetnének, amelyeknek más módon nincs kitörési lehetőségük. Ezek a fejlesztések új munkahelyeket hozhatnának létre ott, ahol az országos átlagnál egyébként is magasabb a munkanélküliség. Ilyen beruházásokra eddig semmilyen pályázati pénzt nem lehetett igénybe venni, de 2007-tól a nemzeti fejlesztési tervben már ilyen fejlesztések támogatására is lehet pályázni.
VAJNAI LAJOS