2022. július 13. - Budapest – Nem, illetve csak késve, több hetes várakozással tudják kiszolgálni a vevőket a hazai tűzifa-kereskedők.
Az erdészetek szerint folyamatos a fakitermelés, nem tartják vissza a készleteket, nincs is hiány, ám ugrásszerűen megnőtt a kereslet, amit nem tudnak követni. Van olyan kereskedés, ahol nincs raktárkészlet, de olyan vállalkozó is akad, aki emiatt inkább már nem is foglalkozik tűzifa árusításával.
A méterre vágott tűzifa ára július 9-én köbméterenként szórtan 27 000, kalodázva 37 000 forint. Ha ez 30-40 centis darabokra van vágva azért már 4000 forinttal többet kérnek a kereskedők, a hasított fa ára 50 ezer forint. Ha ezt a konyhakésznek is nevezett kandallófát tisztítva, kalodába rakva, becsomagolva kívánja hazavinni a vevő, akkor ennél is többet kérhetnek el tőle a pénztárban. A 2021-es árakhoz képest 30 százalékkal drágult a tüzelőnek szánt minőségi fa, a szakértők szerint őszre, a fűtési szezonra 50 százalékos lehet az áremelkedés.
Vadász Dániel, a budapesti Farost Land tűzifa udvar tulajdonosa a Blikknek elmondta, egyértelműen azt tapasztalják, hogy sokkal nagyobb keresletet most a piacon, mint az elmúlt években:
Háromszorosára ugrott a tavalyihoz képest, az energiaválság, a gázellátással kapcsolatos bizonytalan hírek, illetve a faanyag árának folyamatos emelkedése miatt. Fa van, de a felvásárlási láz, a megrendelések száma nagyobb szállítási, várakozási időt eredményez. A magyar termelők, erdészek nem vágnak ki a tervezett feletti mennyiségű fát, az ukrán import jelenleg az ismert külpolitikai okok matt szünetel, emiatt előfordulhat ideiglenes készlethiány – sorolta az okokat.
A kereskedések raktározni most nem tudnak tűzifát, s bár az erdészetektől rendszeresen érkezik anyag, naponta változnak az árak, és nem lefelé. Az erdészeteknél is érezhető a megnövekedett kereslet, március óta már többszöri áremelésen esett át a tűzifa ára.
Kele Rita budafoki kereskedő lapunknak elmondta, a bizonytalan ellátás, a naponta változó árak miatt már nem is foglalkoznak tűzifa eladásával. Kénytelenek máshoz irányítani a vevőiket, tőlük tudják, készlethiány van, a tavalyinál is nehezebb az ellátás, több hetet kell várni a szállításra, miközben az árak folyamatosan, szinte naponta emelkednek. Egy érdi kereskedés teljesen kifogyott, üres a telep, nem tudják mikor érkezik be a megrendelt faanyag, ideiglenesen be is zártak, nem vesznek fel új megrendeléseket.
Homoki András egri erdőtulajdonos a Blikknek elmondta, ha valaki a készlethiányt az erdő kifosztásával akarja megoldani, az súlyos hibát követ el. Most nagyobb bevételhez juthat ugyan, de jövőre meg nem lesz mit árulnia, ráadásul környezetvédelmi-természetvédelmi szabályok is tiltják a tervezett feletti fakitermelést, erdőirtást. Hiányzik a piacról a Kárpátokból érkező import fa, eddig csak az építőipar sínylette ezt meg, most már az energia ágazatot is sújtja.
A Pilisi Parkerdő Zrt. folyamatosan igyekszik ellátni a lakossági igényeket, de ők sem terveznek az előre meghatározott mennyiségnél nagyobb kitermelést. Az erdészetek engedélyezik a területükön a lakosság részére a tűzifa gyűjtését, de ennek nagyon szigorú feltételei vannak. Mészáros Péter szóvivő szerint csak az erdészet által kijelölt helyeken, fa vágása nélkül, a lehullott ágakból lehet gyűjteni, az erdészet által közvetlenül kiadott, névre szóló engedély alapján. Vállalkozás nem gyűjthet fát, csak magánszemély, saját magának kell feldarabolnia, majd ezt követően vásárolhatja meg a fát az erdészettől, természetesen a piaci ár alatt. A gyűjtést mással is elvégeztetheti a az engedély birtokosa - egy évben legfeljebb 20 köbméter tűzifa gyűjthető - de a munka során neki is ott kell lennie.
A fakupac.hu oldal szakértői szerint egy 100 négyzetméteres, közepes szigetelésű családi házban egy négy fős család esetében, modern, vegyes tüzelésű kazánnal történő 22 fokos felfűtéséhez az átlagos - extrém, tartós, hetekig -10 fok alatti - téli hőmérséklet mellett 6-8 köbméternyi tűzifa kell. Mivel a tartósabb hidegre is fel kell készülni, s fűtési szezonban nagyon nehéz beszerezni az utánpótlást, 8-10 köbméternyi fát vásárolnak a családok, vagyis egy évben 300-400 ezer forint is lehet a tűzifa ára. Ha a melegvíz szolgáltatás is a fatüzelésű kazánról megy, ez az összeg a másfélszeresére is növekedhet télen.