Letarolták a védett erdőt (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. szeptember 6.
ENGEDÉLY NÉLKÜL Több mint ezer köbméter nyárfát vágtak ki
DRÁVAPALKONYA-PÉCS Kilenc embert értek tetten, akik vélhetően engedély nélkül, több focipálya nagyságú területen irtották ki a védett területen lévő erdőt.

Becslések szerint tizenkétmillió forintos kár érte a Drávapalkonya melletti természetvédelmi területen lévő erdőt, ahonnan kilencszáz köbméter nemes nyárfát vágtak ki. A határőrök hétfőn a nemzeti park munkatársától kapott bejelentés után mentek a helyszínre, ahol kilenc, éppen fakitermelést végző embert értek tetten. Bakonyi József határőr százados elmondta, több futballpálya nagyságú területen vágták ki a nyárfákat, mindenütt kötelek, benzineskannák hevertek. A százados el- mondta azt is, természetkárosítás gyanúja miatt átadták az elfogott, nem baranyai favágókat a rendőröknek.
A Duna-Dráva Nemzeti Park jogásza szerint nem is egyszeri alkalomról van szó. Augusztusban már kaptak egy bejelentést, hogy ugyanott kétszázötven köbméter fát vágtak ki ismeretlenek, de akkor a hárommilliót érő rönkök a helyszínen maradtak. Értesítették a határőröket, hogy vélhetően valakik majd el akarják szállítani a fát: és valóban, pár nap múltán megjelentek ismét a fakitermelők. A járőrök kihívták a rendőröket is, akiknek a jogász szerint a fát elszállítani akarók mutattak egy ügyvéd által is ellenjegyzett adásvételi szerződést, ami alapján jogos tulajdonuk a faanyag, és így a hatóság érdemben nem is tett semmit. Csakhogy a nemzeti park szerint még ha valós is a szerződés, amit a terület valamelyik társtulajdonosával kötöttek (lásd keretes írásunkat!), a védett területről csak engedéllyel lehet fát kivágni, az pedig nem volt a fakitermelőknek, mivel arról nekik is tudniuk kellett volna. Éppen ezért úgy látják, természetkárosítás történt, amit ráadásul folytatólagosan, több alkalommal követtek el a védett területen..
Dr. Schmidt Henrik, Siklós rendőrkapitánya rendkívül óvatosan fogalmazott Kifejtette, még sok a nyitott kérdés az ügyben, azt vizsgálják, történt-e egyáltalán bűncselekmény. A határőrök által elfogott emberek szabadlábon védekezhetnek. 

Lopásnak vagy természetkárosításnak minősül?

AZ ÜGY AZÉRT NEM EGYÉRTELMÛ, mert az erdőrésznek több tulajdonosa van. A nemzeti park mellett kilenc magánszemély birtokolja, osztatlan közös tulajionban. Elképzelhető, hogy valaki eladta területét egy újabb tulajdonosnak, ebből következőin kétséges, történt-e lopás. Mindemellett a hároméves szabadságvesztéssel is sújtható természetkárosítás azért állhat meg, mert miután fokozottan védett területről van szó, a fakitermelésre engedélyt kellett volna kérni a természetvédelmi hatóságtól. Ez pedig biztosan nem történt meg a nemzeti park képviselői szerint, hiszen arról őket is értesíteni kellett volna.

M.B.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.