Zöldáramtól az energiafűig (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. szeptember 18.
A MEZÕGAZDASÁG AKÁR LE IS TÖRHETI AZ OLAJ ÁRÁT
Az olajválság már régóta fenyeget minket. Legalábbis ezt halljuk azon cégek képviselőitől, akik érdekeltek az olajkitermelésben. Manapság azonban egyre inkább tisztába jön mindenki azzal, bár kétségtelenül fontos és egyelőre nélkülözhetetlen nyersanyagunk a kőolaj, ám nem az egyetlen nagy mennyiségben használható energiaforrás.

A mezőgazdaságból történő energianyerés már létező technológiák sokasága. Ezek közül négy igazán elterjedt és használható, ezeket mutatjuk be olvasóinknak.
BIODÍZEL, A GÉPJÁRMÛVEK HAJTÓ-, ILLETVE KENÕANYAGA
A magas olajtartamú növényekből sajtolással vagy , kioldással kinyerhető hajtóanyag. Ilyen növények elsősorban a napraforgó és a repce, amelyek nálunk a leginkább elterjedtek. A szükséges technológia a meglévő olajgyárakban rendelkezésre áll. Az így nyert hajtóanyag elsősorban dízelmotorok hajtóanyagaként szolgálhat, de sok más célra is alkalmas. A keletkezett melléktermék állatok takarmányozására kiválóan felhasználható. BIOETANOL A SZESZGYÁRAKBÓL
A magas szénhidrát-, illetve cukortartalmú termények alkohollá történő erjesztése során keletkező üzemanyag a bioetanol, amely elsősorban a benzin kiváltására alkalmas.
Felhasználható növények elsősorban a gabonafélék, gyök. gumósok: kukorica, búza, cukorrépa, burgonya stb.
Az itt említett növényekből évente óriási mennyiségű terményfeleslegek keletkeznek, amelyeknek intervenciós tárolása csak átmeneti megoldás lehet.
A meglévő szeszgyárak átalakításokkal erre a célra is alkalmasak lehetnek. Az új bioetanol-üzemeket, annak érdekében, hogy a keletkező mellékterméket (szeszmoslék) hasznosítani tudjuk, célszerű állattenyésztő telepek , közelségébe telepíteni, mivel ez közvetlen feltakarmányozható és a keletkezett melléktermékek szállítási költségeit megtakarítjuk.
MEZÕGAZDASÁGI TERMÉNYEK ELÉGETÉSE
A hőenergia nyerése céljából alkalmasak a növénytermesztés melléktermékei (gabona-, kukorica-, repce-, napraforgószalmák, nád stb.).     
Továbbá az erre a célra kinemesített, nagy hozamú, magas energiatartalmú energianövények, energiaerdők, energiafű termelése. Az energiafű (Szarvasi 1) fűtőértéke a barnaszénével azonos és egy hektár 18-25 tonna hozamra képes. Az energianövények olyan területeken is jól termelhetők, amelyek más növények termesztésére nem alkalmasak. A jelenleg üzemelő fűtési technikák szinte átalakítás nélkül alkalmasak erre a célra.
Biogáz (metán) előállítása hőtermelés vagy elektromos áram, „zöldáramtermelés" céljából.
A biogáz (metán) a teljes  növény- vagy növényi eredetű melléktermékek, illetve állati eredetű melléktermékek levegőtlen körülmények között történő erjesztése során keletkezik A rendelkezésre álló biogáz elégetés útján közvetlen fűtésre is felhasználható, pl. lakótelepek, állattenyésztő telepek stb. fűtése.
Nyugati EU-tagországokban nagyon elterjedt technológia a biogáz elektromos árammá történő átalakítása (zöldáramtermelés). A biogázüzemekben keletkező „biogázszennyvíz" segíti az üzem közelségébe telepített energianövények tápanyag-utánpótlását.
NAGY LASZLO
KÖRNYEZETGAZDÁLKODÁSI SZAKTANÁCSADÓ

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.