HELYZETÉRTÉKELÉS A megyei asztalosok és faiparosok állásfoglalása
Heves megye nagy múltú faipara az elmúlt 16 esztendő során egyre lejjebb és lejjebb csúszott, mind a foglalkoztatott létszám, mind a jövedelemtermelő képesség vonatkozásában.
A megszűnő Agria Bútorgyár, valamint a megyeszerte bezáró szövetkezetek és az építőipari vállalatok szakemberei többnyire kényszervállalkozóként, önerőből saját vállalkozást alapítottak. Ezek mára 2-20 főt foglalkoztató kisüzemként tevékenykednek. Méreteik folytán főleg a lakosság és a helyi vállalkozások részére szolgáltató, termelő tevékenységet folytatnak, de vannak közöttük exportra termelő üzemek is.
A 2006. április 23-án megválasztott Országgyűlés a szeptember l-jén bevezetésre kerülő megszorító csomaggal, adótörvényekkel ezeket a vállalkozásokat is ellehetetlenülő helyzetbe hozza: a kétszeresére megemelt járulékalap, házipénztár-adó, a dolgozók bérét csökkentő egészségügyi hozzájárulás emelése.
Ezen intézkedések főleg a munkabéreket terhelik. A faipari vállalkozások jövedelmezőképessége megyénkben nagyon kevés esetben teszi lehetővé a kormány által elfogadott adótörvények törvényes keretek közötti végrehajtását Úgy látjuk, hogy a vállalkozások két megoldás között választhatnak: 1. A törvény végrehajthatósága érdekében dolgozókat kényszerülnek elbocsátani, aminek következtében növekszik a munkanélküliség, és a termékek iránti kereslet csökken. 2. Megszünteti vállalkozását, és csökkent kapacitással - kibújva az adózás alól - a feketegazdaságba távozik.
Egyelőre nem látjuk, hogy a kormány intézkedéseivel a költségvetés kiadási oldalán is ilyen drasztikus megszorításokat hozott volna. A költségvetés hiányát főleg a hazai vállalkozások terheinek jelentős növelésével próbálja pótolni.
Ezért a fenti megszorítások részünkről elfogadhatatlanok, nem tartják be a fokozatosság elvét. Nem készültek hatástanulmányok, hogy hány kis- és középüzem fog emiatt bezárni, az intézkedés hány munkahely megszűnését eredményezi. Különösen nagy problémákkal néznek szembe azok a vállalkozások, amelyek telephelybővítés, 111. gépbeszerzés kapcsán tetemes hitelt voltak kénytelenek felvenni, s ennek következtében egyrészről az emelkedő energiaárak, másrészről a csökkenő megrendelésállomány, valamint a megemelkedett adóterhek súlya alatt az elkerülhetetlennek látszó csőd felé sodródnak. A növekvő terhek a lakosságot is érintik, és mivel munkáinkkal a lakosságot szolgáljuk ki, jelentősen csökken a megrendeléseink száma. Ennek következtében a faipari vállalkozásaink nem tudnak tervezni, nem rendelkezhetnek jövőképpel. Tevékenységünk bizonytalanná vált. Ehhez járul még a globalizációs folyamatok eredményeként hazánkba irányuló lengyel, cseh, román, kínai olcsó, sok esetben kérdéses minőségű bútor, melyek a magyar bútor- és faipart további nehéz helyzetbe hozzák.
Kérjük a tisztelt képviselő urakat, észrevételeinket továbbítsák a megfelelő fórumokhoz.
Tegyék megfontolás tárgyává, hogy a megszorító intézkedések bevezetését halasszák 2007 januárjára, másrészt a járulékalap kétszeresére emelését, melynél alkotmányossági aggályok is felmerülnek.
Utólagosan sajnálattal vesszük tudomásul, hogy az ország gazdaságilag eladósodott, melyet több, egymás után következő kormány tevékenysége eredményezett. És a kialakult helyzetről való tájékoztatásuk nem volt korrekt.
Folyamatos, őszinte helyzetértékelést és véleménynyilvánítási lehetőséget követelünk a civil, önkéntes alapon szerveződő szakmai szervezetek számára.
Követeljük, hogy a globalizációs folyamatok enyhítésére érdekegyeztetés jöjjön létre a kormány és a szakmai szervezetek között a nemzeti gazdasági érdekek védelmében.
A konszenzuson alapuló megszorító intézkedések nagyobb hatékonysággal képesek a mindenkori államadóság csökkentésének gazdasági hátterét biztosítani, mint a szűk csoport által összeállított és elfogadott törvények.
Országos Asztalos és Faipari Szövetség
Heves Megyei Elnöksége