A jövő évtől már nem lesznek megyei közigazgatási, illetve földhivatalok - derül ki egy a lapunk által megszerzett törvénytervezetből. A kormány már korábban döntött a közigazgatás „regionalizálásáról"; az átszervezések a tervek szerint januárban kezdődnek.
A kormány első reformpróbálkozása, a megyei önkormányzatok megszüntetése, illetve regionális helyhatóságokkal való helyettesítése gyorsan megbukott az ellenzék ellenállásán még a nyár elején, ám a kudarc láthatóan nem vette el a kormány kedvét a közigazgatás átszervezésétől. Az intézményrendszer átformálásáról szóló törvénytervezet legalábbis, amelyet lapunknak sikerült megszereznie, átfogó átalakításokat irányoz elő. A javaslat még az ősszel az Országgyűlés elé kerülne, a változások tehát január elsejével hatályba léphetnének.
Már ismertté vált, hogy a kormány tervezi a megyei, illetve a fővárosi agrár-, föld-, valamint közigazgatási hivatalok megszüntetését. A tervezetből kiderül: a jövőben regionális elven szerveződnének a gyámhivatalok is. Összevonnák a Kincstári Vagyoni Igazgatóságot az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt.-vel, megszűnnének a társadalombiztosítás megyei intézményei, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és a Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság pedig felügyelő-irányító hatóságként működne tovább (a konvergenciaprogram egészségbiztosítási felügyelet létrehozását ígéri 2OO7-re, az intézmény az egészségügyi reform után kapna jelentősebb szerepet).
Az átszervezésektől évi mintegy 35 milliárd forintos megtakarítást vár a kormány már a jövő esztendőtől kezdve. A jelenlegi intézményrendszer szétaprózott, 33, egymástól független hálózatba szerveződve működik az államigazgatás. A cél épp ezért a párhuzamosságok felszámolása, de legalábbis a csökkentése. Az itt dolgozó köztisztviselők mintegy kétharmada végez szakmai feladatokat, a foglalkoztatottak egyharmada fizikai vagy más támogató munkát végez. A tervezett elbocsátások nagyobb részt az utóbbi körbe tartozó munkatársakat érintené.
PAPP ZSOLT