Komolyan foglalkozni kell a vidéki esélyteremtéssel (Napi Gazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

INTERJÚ PÁSZTOHY ANDRÁSSAL, AZ AGRÁRTÁRCA ÚJ POLITIKAI ÁLLAMTITKÁRÁVAL
Markáns fordulat következhet a kormány agrár- és vidékpolitikájában - derül ki a Pásztohy Andrással, az agrártárca új politikai államtitkárával készített interjúból.
A miniszterelnök felkérte önt a Földművelésügyi- és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkári posztjára. A nyilatkozatok tükrében ennek oka, hogy a tárcánál a korábbinál hatékonyabban jelenjenek meg a szocialista elképzelések. Hogy néz ez ki a gyakorlatban?
- A miniszterelnök azt követően keresett meg, hogy az MSZP agrár- és vidékfejlesztési munkacsoportja egyhangúan ezt kérte tőle, emellett a különböző, érdekképviseletek is engem javasoltak. A munkacsoport komolyabb befolyást szeretne a kormány agrárpolitikájában, az érdekképviseletek pedig szeretnék, hogy nagyobb hangsúlyt kapjanak a kormánypolitikában a vidéki érdekek. A felkérés egyik indoka az volt, hogy a szocialista párt és a kormány sokkal nagyobb figyelmet szentel majd a magyar vidéknek és a mezőgazdaságnak, mint az előző években. Olyan hiteles agrárpolitikusra van most szükség, aki meg tudja találni a hangot a gazdálkodókkal, emellett pedig meg tudja tervezni azt az összehangolt termelési rendszert, ami a mezőgazdaság versenyképessé tételéhez kell. Ezenkívül fontos a versenyképes mezőgazdasági vállalkozásokat is hozzásegíteni ahhoz, hogy még jobbak legyenek. Figyelni kell az EU-ra, ahol az agrárpolitika két fő iránya: a versenyképes, árutermelő mezőgazdaság, valamint, a vidékfejlesztés, a: környezet-, a tájgazdálkodás; az utóbbi pedig új munkahelyeket is teremt. Egy szociáldemokrata pártnak nem elég deklarálnia a szegénység elleni harcot, hanem a munkahelyek, lehetőségek teremtésével, a kistérségek felzárkóztatásával konkrétan és komolyan foglalkoznia kell.
Elődje, Szanyi Tibor egy ideig vidékpolitikai kormánymegbízott is volt. E tisztség most be van töltve?
- Úgy tudom, nincs, de nem hiszem, hogy be kellene tölteni, mert a szakminisztérium politikai államtitkári tisztségébe ezt bele lehet érteni. Külön titulus nélkül is nagyon fontosnak tartom a vidéki termelőkkel, érdekképviseletekkel való napi kapcsolattartást. Hiszen csak ezen keresztül tudja megítélni az ember, hogy a kormányzati munka milyen, s ha a visszajelzésekre is odafigyel, ha kell, időben képes változtatni.
- Az interjú megjelenésének napján a tanyák villamosítása ügyében adnak át petíciót tüntetők a parlament előtt, s az ügyben ellenzéki szerepvállalás is van. Elképzelhetőnek tartja, hogy politikai államtitkárként az ellenzékkel is törekedjék a konszenzusra?
- Természetesen. Minden jó és nemes ügy érdekében nagyon fontos, hogy elkezdődjön a tárgyalás. A konkrét ügyben tájékozódnom kell, hogy mi a háttere és miként lehet megoldani a gondot közösen.
- Államtitkárként marad-e az MSZP agrár- és vidékpolitikai ügyvivője?
- A hivatali eskü letétele után végig kell gondolnom, meg kell beszélnem a miniszter úrral, milyen politikai államtitkári feladatokat kell kiemelten kezelni. Azt is végig kell még gondolnom, hogy az említett tisztséget megtartsam-e.

Tóth László Levente


Pásztohy András 1949-ben született Polgárdiban. 1973-ban szerzett üzemmérnöki diplomát. Első munkahelye a mernyei Új Barázda MGTSZ, ahol végül elnökhelyettes, 1983-tól a Szentgáloskéri MGTSZ elnöke, 2000-tól a szentgáloskéri Agrária Rt. elnök-vezérigazgatója. Számos társadalmi tisztsége mellett 1980-1990 között két ciklusban, 1994-től ismét két cikluson át országgyűlési képviselő. Az MSZP alapító tagja, az agrár- és vidékpolitikai tagozat alelnöke, a frakció agrárpolitikai munkacsoportjának helyettes vezetője, valamint a párt agrár-és vidékpolitikai ügyvivője.

<<Vissza


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.