VIDÉKEN EGYRE NAGYOBB AZ IGÉNY A VEGYES TÜZELÉS IRÁNT
A gázalapú fűtési rendszerek dominanciája annak ellenére megingathatatlan, hogy egyre többen érdeklődnek alternatív megoldások iránt - nyilatkozta lapunknak Nagy Gábor, a több budapesti nagyberuházásban is részt vevő Geo-Solar Kft. ügyvezető igazgatója.
Jellemzően „nagyot álmodnak" a családi házak tulajdonosai, amikor napkollektorok és földenergiás fűtések iránt érdeklődnek, ám az árajánlatok láttán szinte kivétel nélkül elállnak szándékaiktól. Előbbi rendszer kiépítése ugyanis - minőségi alapanyagokból, s akkor, ha fűtésre is szeretnék használni -3,0-3,5 millió, míg utóbbié 8 millió forint körül van. Ezek után a vegyes tüzelés megoldása kerül előtérbe. Itt a kazánok beszerzése jelenti a legnagyobb beruházást, ami egy olcsóbb kivitel esetében 300-350 ezer forintos kiadást jelent. Más megoldás szinte bizonyosan nem jöhet szóba, hiszen az olajfűtés rendkívül drága - s ami még komolyabb probléma, nagyon sok gonddal jár -, míg az áramalapú rendszerek horribilis fűtési számlát produkálnak.
A vegyes tüzeléssel 10-15 százalékkal csökkenthető a téli, havi szintre lebontott fűtési költség - vélekedett Nagy Gábor. Budapesten és környékén azonban erre kevesebb példa van, ugyanis sokan nem tartják kényelmesnek, ezért maradnak a gázfűtésnél, ez esetben egy 120 négyzetméteres, jól szigetelt lakás havi fűtési díja 22-24 ezer forint. Vidéken azonban már jól érzékelhető a fogyasztók érdeklődése. Jó ideje ugyanis tűzifahiányról lehet hallani, ami valóban részben a kereslet növekedésével magyarázható. A szolnoki székhelyű Fűrész Bt. vezetője, Tóth Tamás elmondta, a megyében alig akad olyan hely, ahol lehetne fát kapni, pedig egyre nagyobb az érdeklődés, különösen az utóbbi hónapokban. Tájékoztatása szerint most a legolcsóbban köbméterenként 17-18 ezerért lehetne cserfát venni - ha lenne. Az egész Alföldön jellemző a hiány, s most már odáig fajult a helyzet, hogy például Szeged környékéről is rendszeresen érdeklődnek áru iránt. A kialakult állapot a nagyobb kereslet mellett azzal is magyarázható, hogy a keleti országrészben több hőerőmű már fatüze-léssel működik, így több erdészet is inkább oda szállítja a fát, mert bár olcsóbban veszik át, mint a kisebb viszonteladók, ám nagy tételben folyamatos és biztos vevők.