Tölgyfából van a legtöbb, de végigmehetünk akácos úton is (Békés Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. október 27.
Megyénk erdői közül mintegy hatvan százalék állami, negyven pedig magántulajdonban van. Új erdőtelepítéseket pályázatok útján szinte kizárólag a magángazdák hajtanak végre, állami szabad terület ugyanis már nincs erre.

Az állami erdőket megyénkben a Dél-alföldi Erdészeti Zrt. (Dalerd Zrt.) kezeli. Gál Imre, a Dalerd gyulai erdészetének vezetője elmondta, tízéves üzemtervet ír elő az Állami Erdőrendezőség, minden egység ennek alapján éves terveket készít, hogy mit akar az adott esztendőben kivágni, és mit telepít majd a helyére. Ezt az illetékes erdőfelügyelőség hagyja jóvá, valamint ellenőrzi a végrehajtást. Az új telepítésű fafajták kiválasztásánál a fő szempont, hogy milyen a talaj, a termőhely. - Békésben az erdőkben lévő fák több, mint fele kocsányos tölgy, ezt a magas kőris, a cser, a feketedió, az akác és a nemes nyárfa követi - hangsúlyozta Gál Imre. - Mi évente mintegy 22 ezer köbméter fát termelhetünk ki. Az ipari fa nagy részét exportáljuk bútor- és parkettagyártásra, kisebb részét a belföldi piacon adjuk el, a tűzifát pedig a lakosságnak értékesítjük. A vágásérettségről a főerdész elmondta, hogy ez a nemes nyárfánál 25, az akácnál 40, a kocsányos tölgynél 90 év. Gál Imre szólt arról: falopások előfordulnak területükön, főként Nagykamarás, Medgyesegyháza, Bánkút és Doboz környékén jellemzőek. Kerületvezető erdészeik 6-800 hektár erdőt felügyelnek, és próbálják megelőzni a lopásokat, valamint nyakon csípni a tolvajokat. A gyulai erdészet vezetője elmondta, új erdőket azért nem telepítenek, mert nincs hozzá földterületük. A magángazdák ugyanakkor egyre nagyobb számban váltják ki a gabonatermesztést erdőgazdálkodással. Papp László, a megyei erdőfelügyeleti osztály vezetője kiemelte: idén 544 hektár erdősítésre pályáztak megyénkben, és 497 hektáros telepítésre nyertek is a gazdák. Országosan 15 ezer hektár volt az ez évi kvóta, és 19 ezer hektárra pályáztak. Emiatt kellett Békésben is néhány ajánlatot elutasítani. Papp László szólt arról, a telepítések 90 százaléka tölgy, ezt az akác követi. Dézsi Ferenc sarkad-remetei kerületvezető erdész elmondta, ők a kivágott fák helyére tölgyet telepítettek. A makkot elvetették, most kerítést építenek, hogy a vadak ne túrják ki a makkot, illetve később ne rágják meg a facsemetéket.

Nyemcsok László

Tölgyesre félmillió
A tölgyfatelepítést 490 ezer, az akácost 260 ezer forinttal támogatja hektáronként az Európai Unió. Ehhez jön még öt évig az úgynevezett ápolási támogatás, mely a tölgyfánál évente 90, az akácnál 31 ezer forint. A tölgyfánál 20, az akácnál 10 évig jövedelempótló támogatásban is részesülnek az erdőtelepítők, ez évente 11-70 ezer forint közötti összeg. Ez azért fontos, mert hosszú évekig ritkítani sem lehet az erdőt, így jövedelem sem származik belőle.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.