A magyar társadalom időben felismerte a favagyon gyarapításának fontossága
Ópusztaszer (VN) - Kiemelkedő esemény a magyar erdőgazdálkodás történetében az erdők gyarapodását jelző kétmilliomodik hektár átadása. Az ünnepséget november 9-én tartják Ópusztaszer határában.
Földünkön évente Magyarország teljes területével közel megegyező nagyságú erdőterület tűnik el. Az erdők fogyásának elsődleges oka a szegénység, a megélhetési kényszer, a természeti erőforrásokkal való tartamos gazdálkodás hiánya. Az erdőterület csökkenése veszélyezteti a fajgazdag erdei életközösségeket, a biológiai sokféleséget, a termőtalajt, a helyi lakosság hosszú távú megélhetését, hozzájárul a klímaváltozás erősödéséhez.
Magyarországon az elmúlt nyolcvan évben folyamatosan növekedett az erdősített területnagysága. Az 1920-asévek elején még csak 12 százalék volt az erdők területi aránya, ez a szám mára meghaladja a 21 százalékot. Mindez azt is jelzi, hogy a magyar társadalom idejében felismerte az erdők jelentőségét, gyarapításuk fontosságát, és ez a felismerés társadalmi konszenzuson alapuló kiterjedt erdőtelepítési programokban valósult meg. Az erdészek által irányított erdőtelepítés eleinte elsősorban a termőtalaj védelmét (futóhomok-megkötés, kopár hegyoldalak beerdősítése), az akkor szerény favagyon gyarapítását, majd egyre inkább az ország környezeti állapotának javítását, az értékes erdei életközösségek gyarapítását szolgálta és szolgálja.
Uniós tagságunkat megelőzően nemzeti forrásból, azóta a nemzeti hozzájárulást kiegészítő EU-források felhasználásával sok száz ezer hektár új erdő jött létre. A 2007-2013-as időszakban az Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv is támogatja új erdők telepítését, a folyamat tehát folytatódik.