Ópusztaszeren ültették a kétmilliomodik hektárt (Délmagyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. november 10.
Erdőkkel az európai élvonalban
Átadták tegnap a kétmilliomodik hektárnyi erdőt Magyarországon, egészen pontosan Ópusztaszeren, Szabó Tibor erdőgazdálkodó birtokán. Aki fát ültet, bízik a jövőben: a most ültetett erdő hasznát Dorka, a gazdálkodó leánya fogja látni. De nemcsak ő – hanem az egész ország.

Míg a világ az erdőfogyatkozás gondjával küszködik, Magyarországon növekszik az erdősültség. Ez az erdész szakma áldozatvállalását és hozzáértését dicséri – mondta tegnap Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a kétmilliomodik hektár magyar erdő átadási ünnepségén Ópusztaszeren.
Az 1920-as években az akkori 12 százaléknyi erdővel Európa legkevésbé erdősült országai közt voltunk, most az élvonalban foglalunk helyet: 21 százalék az erdő az ország területén belül. Ezt 27-28 százalékra kell emelni, például a mezőgazdaságilag értéktelen területek beerdősítésével.
Az erdő természet-, környezetvédelmileg is nélkülözhetetlen – látjuk, hogyan vezet globális klímaváltozáshoz az erdőirtás –, ugyanakkor a jövedelmet biztosító erdőgazdálkodás, illetve emberi regenerálódás szempontjából is fontos. – A gazdasági haszonra törekvés és a természet-, környezetvédelem nem zárják ki egymást – mondta lapunknak Gráf József, példaként említve: két évvel ezelőtt az új erdőtelepítések csak 25 százaléka állt őshonos fafajokból, most már 70 százalékot tesz ki ez az arány.
Megkérdeztük a minisztertől azt is: lesz-e tartós fahiány, mennyire „tarolják le" a biomassza-erőművek az erdőségeket? Elmondta, az elkövetkező időszakban 50 ezer hektár energiaerdőt telepítenek, olyan fafajok alkalmazásával, melyek pár éven belül kitermelhetők – tehát gyorsan fedezik az erőművi igényeket.
– Gyönge minőségű a földem, nem éri meg a mezőgazdálkodás, pályáztam tehát erdőtelepítésre és nyertem – mondja Szabó Tibor ópusztaszeri erdőgazdálkodó, akinek a kétmilliomodik hektárnyi erdő a birtokára esik. Hazai fafajokkal, főleg szürkenyárral telepít. – A vágás-
érettségi kora 35 év, hasznát már Dorka leányom fogja látni – mondja a gazdálkodó. Bízik a jövőben.

Farkas Csaba

Erdősülő megye
Csongrád megyében az országos átlagnál kisebb az erdősültség: 8-9 százalék. De a telepítési kedv gyorsan növekszik – ismerteti a helyzetet Nagy Zsolt, az Állami Erdészeti Szolgálat (ÁESZ) Kecskeméti Igazgatósága szegedi erdőfelügyeleti osztályának vezetője. Az elmúlt huszonöt évben évi 400 hektárt erdősítettek a megyében, tavaly 700 hektárt, s az idei őszi, jövő tavaszi szezonban mintegy 1400 hektárnyi várható.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.