A hűvösebb idő egyre többeket késztet arra a Mátrában is, hogy baltával vagy kézi fűrésszel - a bátrabbak motoros fűrésszel - vágjanak neki az erdőnek. A faállományok megkopaszításától még akkor sem riadnak vissza sokan, ha tudják, ezzel szabálysértést követnek el.
- Az erdei javak eltulajdonítása sajnos, már egy ideje mindennapossá vált - mondta Dudás Béla, az Egererdő Zrt. Mátrafüredi Erdészetének erdőmérnök műszaki vezetője, majd hozzátette: legtöbbször a faanyagot viszik el illetéktelenek tűzifának vagy ipari anyagnak, de nem ritka a sokszor brutálisan végrehajtott vadorzás sem. Ezek közül a legjelentősebb, főleg a téli szezon beálltakor, a tűzifa lopása. - A faanyag eltulajdonítása egész évben jellemző, ám a tapasztalatunk az, hogy a hideg és az energiahordozók áremelkedése miatt télen egyre nagyobb a fa iránti éhség. Hiszen azok az emberek, akik úgy gondolják, hogy az erdő mindenkié, egy- vagy kétnaponta kézi fűrészt ragadnak, és a jól végzett munka után kézzel húzható kiskocsin viszik haza a tüzelni valót. Emellett jellemzőek az üzleti célú lopások is. Az erdészetek pedig nem tehetnek mást, mint hogy megpróbálják megelőzni, hogy jogtalanul bárki kivághassa a fákat. - Õrségi feladattal senkit nem bízunk meg, elsősorban anyagi okok miatt, így legtöbbször az erdészet szakszemélyzete ellenőrzi éjjel és nappal is, hogy ne károsodjon az erdő - tudatta az erdőmérnök. Ám ha a szakemberek tetten is érnek valakit az illegális favágáson, nincs sok lehetőségük arra, hogy intézkedjenek az illetővel szemben. Csupán annyit tehetnek, hogy felszólítják a gyanús, sok fával közlekedő embert az erdőben, hogy pakoljon le a kocsijáról, és várja meg a riasztott rendőrt. Az erdészeknek még arra sincs lehetőségük, hogy lefoglalják a fakivágáshoz használt eszközöket. Az erdőmérnök szerint ez jelentős visszatartó erő lehetne. Ha azonban valakit tetten érnek, általában a csekély mennyiség miatt az önkormányzat indít ellene szabálysértési eljárást. Az erdőlopások elkerülése végett hétvégeken és éjszakánként a kerületvezető erdészek rendőri kísérettel szervezett őrjáratot tartanak. - Még ha ott is van velünk a rendőr, akkor sincs egyszerű dolgunk a szabálysértőkkel szemben. Hiába áll kezében fűrésszel a kidöntött fa mellett, nem neki kell bizonyítania ártatlanságát, hanem nekünk azt, hogy törvénytelenséget követett el - ismertette Dudás Béla, aki szerint erdészetükben az idei falopás elérheti a 150 köbmétert is, aminek értéke másfél-két millió forintra tehető. A Mátrafüredi Erdészet kezelésében lévő 11 ezer hektáron Gyöngyösoroszinál végzik a legnagyobb pusztítást. Az irtást és a vadorzást egybevetve 4-5 milliós is lehet az év végén az erdészet kára. Az illegálisan kivágott fák újraerdősítéséről nem csak az erdészek, hanem maga az erdő is gondoskodik. Ám a pusztítással okozott kárt évekig tart helyreállítani. J. M.
Nagyjából annyit lopnak, mint tavaly
Kompos Ferenc r. alezredes, a Gyöngyösi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetője elmondta: az évek első tíz hónapját vizsgálva a falopások mértéke hasonló adatokat mutat tavaly és az idén is. A Mátraalján 2006-ban 21 büntető eljárást indítottak, ebből 4 esetben el is fogták az elkövetőket. Tavaly 16 büntető eljárásból két esetben lett meg a tettes. Ha a falopás értéke nem haladja meg a 10 ezer forintot, akkor a rendőrség szabálysértési eljárást indít, amiből az idén 8 volt, és minden esetben meglett az elkövető. A falopások miatt az Egererdő Zrt. mellett magánszemélyek és a Bükki Nemzeti Park is a károsultak között van.