A fű és a szalma is energiaforrás (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. november 16.
A biomasszában rejlő lehetőségek szinte végtelenek
Szombathely (edz) - Az elmúlt évben a magyar energiaszükséglet 4,5 százaléka származott a megújuló energiákból. Az elkövetkező időszak feladata lesz ennek az aránynak a növelése.

A Zala megyei Nagypáli önkormányzata, valamint a Zala Megyei Fejlesztési Kht. elnyerte az Interreg III A program támogatását a Megújuló Energiaforrások Innovációs Ökocentruma projekt megvalósításához. Ennek részeként tegnap szakmai konferenciát rendeztek.
A projekt részleteiről Kasza Sándor, a Zala Megyei Fejlesztési Kht. ügyvezető igazgatója tájékoztatta a résztvevőket. Elmondta, hogy Nagypáliban már állnak az ökocentrum falai, s elkészülte után az intézményben hat, a megújuló energiával foglalkozó cég nyújt szaktanácsadást. Az ökocentrumban tréningeket is szerveznek a megújuló energiák iránt érdeklődők számára. A projekt keretében készül egy kereslet-kínálat felmérés is, amely alapján kidolgozzák a régió ötéves energiakoncepcióját és fejlesztési tervét tartalmazó Zöld könyvet. Várakozásaik szerint a megújuló energiák ökocentruma által generált projektek eredményeként évente 4,5 milliárd forint értékben termelnek energiát a megújuló energiaforrások.
Magyarországon tavaly az energiaszükséglet 4,5 százaléka származott a megújuló energiaforrásokból, jelentette ki dr. Hajdú József, az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet főigazgató-helyettese, de ezt az arányt tovább kell növelni. A szélenergia területén a rendelkezésre álló kvótát elosztották, így ezen a területen az engedélyezetteken túl további fejlesztésekre egyelőre nincs lehetőség. A nap- és a geotermikus energia hasznosítására inkább helyi lehetőségek kínálkoznak, de ezek a hosszú megtérülési idő miatt nem túl népszerűek. A szakember ezért a biomasszában rejlő lehetőségek jobb kihasználására hívta fel a figyelmet. Ez csökkentheti a fosszilis energiák felhasználását, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, s kedvező a mezőgazdasági termelés fenntartásában, fejlesztésében.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.